AMD pracuje nad redukcją ciepła wytwarzanego przez chiplety CPU o dużej gęstości

AMD pracuje nad redukcją ciepła wytwarzanego przez chiplety CPU o dużej gęstości

Najnowsza generacja procesorów konsumenckich firm Intel i AMD należy do najwydajniejszych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Pomimo znacznego postępu w takich obszarach, jak procesy produkcyjne i chiplety, są one również jednymi z najgorętszych CPU instalowanych na płytach głównych. AMD już rozmyśla, jak poradzić sobie z tym problemem w przyszłości. 

AMD blisko współpracuje z TSMC

Wiceprezes korporacyjny AMD, David McAfee, odniósł się do tej kwestii w wywiadzie dla Quasar Zone. Zapytany o pobór mocy AMD w porównaniu do temperatury roboczej w zestawieniu z konkurencją i o to, jak rozwiązać problemy z temperaturą w przyszłości, McAfee odpowiedział, że Czerwoni blisko współpracują z TSMC w zakresie litografii.

AMD rozmyśla, jak poradzić sobie z tym problemem wysokich temperatur procesorów. 

Ryzen 7000

Uważają jednak, że obecna sytuacja związana z dużą gęstością ciepła utrzyma się lub być może ulegnie dalszemu nasileniu w miarę stosowania w przyszłości bardziej zaawansowanych procesów. W związku z tym McAfee dodał, że dla AMD ważne będzie znalezienie sposobu na skuteczne wyeliminowanie dużej ilości ciepła generowanego przez chiplety o dużej gęstości.

Coraz wyższe temperatury CPU

AMD nie jest jedyną firmą, która ostatnio dostarczyła chipy o wysokich temperaturach roboczych. Nowe procesory Intel 14. generacji również generują mnóstwo ciepła. W naszej recenzji Core i9-14900K, chip osiągnął TjMAX wynoszącą 100 stopni Celsjusza niemal natychmiast, gdy wszystkie rdzenie były obciążone (podobnie zresztą jak Core i7-14700K i Core i5-14600K). To oczywiście wiążę się zaś z throttlingiem termicznym. 

Można znacząco ograniczyć ten problem, ale najlepsze sposoby wiążą się z utratą gwarancji. Entuzjasta sprzętu der8auer niedawno obniżył temperaturę swojego Core i9-14900K o 12 stopni C, skalpując CPU i ścierając rdzeń.

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach granica akceptowalnych temperatury pracy procesorów wyraźnie się przesunęła. Jeszcze nie tak dawno temperatury uzyskiwane przez obecne CPU dla graczy były nie do pomyślenia, a dla porównania w połowie 2000 roku można było spodziewać się, że procesory wyższej klasy osiągną temperaturę około 45–50 stopni Celsjusza przy zastosowaniu wysokiej jakości chłodzenia powietrzem. Wszystko w górnym zakresie 50°C było wówczas uważane za bardzo gorące, a jeśli dobiłeś do 60 stopni C, nierzadko zdarzały się problemy z chipem.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD pracuje nad redukcją ciepła wytwarzanego przez chiplety CPU o dużej gęstości

 0