AMD prezentuje chipset A520. Brak PCIe 4.0, ale ze wsparciem dla Zen 3

AMD prezentuje chipset A520. Brak PCIe 4.0, ale ze wsparciem dla Zen 3

W ostatnich dniach byliśmy świadkami licznych przecieków, które zdawały się zwiastować szybką premierę płyt głównych A520, czyli budżetowych konstrukcji dla procesorów Ryzen. Tak też się stało, ponieważ firma AMD wprowadziła dziś na rynek nowy chipset A520 dla ekosystemu płyt głównych AM4 i tym samym płyty główne z układem AMD A520 są już dostępne w ofertach producentów tych komponentów na całym świecie. Chipset oferuje użytkownikom pełne wsparcie dla 3 generacji procesorów AMD Ryzen, a także możliwość modernizacji w przyszłości za sprawą planowanego wsparcia dla kolejnej generacji procesorów Ryzen bazujących na architekturze „Zen 3”. Poza tym, otrzymujemy bardzo dobrą opcję w zakresie I/O i przepustowości dla osób, które poszukują tańszych rozwiązań dla swoich PC.

Firma AMD wprowadziła dziś na rynek nowy chipset A520 dla ekosystemu płyt głównych AM4 i tym samym płyty główne z układem AMD A520 są już dostępne w ofertach ich producentów.

Nie da się ukryć, że ostatnie sukcesy AMD na rynku procesorów wynikają w dużej mierze z atrakcyjnych cen niemal w całym spektrum produktów i płyty główne z serii A520 kontynuują ten trend. Z zaprezentowanego slajdu (powyżej) wynika, że seria A520 plasować będzie się w ofercie producenta pomiędzy poprzednikiem, czyli A320 oraz płytami B550. Układy logiki A520 wprowadzają upgrade linii PCIe ogólnego użytku z wersji 2.0 do 3.0, zapewniając większą przepustowość względem A320, ale oczywiście X570 ma tu przewagę za sprawą PCIe 4.0. Na chwilę obecną trudno jednak o praktycznie wykorzystanie tego interfejsu czwartej generacji, co dobrze widać choćby po testach dysków SSD. Poza tym A520 dostarcza:

  • 26x linii PCIe 3.0 (z trzecią generacją procesorów AMD Ryzen)
  • do 5 portów USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s)
  • do portów 2 USB 3.1
  • do 6 portów USB 2.0
  • 4x SATA

Biorąc pod uwagę specyfikację tego chipsetu i ceny płyt głównych w niego wyposażonych (te zaczynają się w USA od 70 USD), seria ta może okazać się bardzo ciekawą opcją dla mniej wymagających użytkowników. Warto jednak pamiętać, że chipset A520 nie pozwala na podkręcanie, ale wbrew pozorom nie tak dużo graczy decyduje się na OC swoich komponentów. Polskie sklepy jeszcze nie posiadają w swojej ofercie modeli A520, ale to powinno wkrótce ulec zmianie i ciekawi jesteśmy, jak kształtować będą się ich ceny w naszym kraju. Spodziewać można się, że te zaczną się od kwoty w okolicach 250 zł.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD prezentuje chipset A520. Brak PCIe 4.0, ale ze wsparciem dla Zen 3

 0