AMD przyznaje się do problemów fTPM ze stutteringiem. Obiecuje łatkę i proponuje obejście

AMD przyznaje się do problemów fTPM ze stutteringiem. Obiecuje łatkę i proponuje obejście

Oprogramowanie AGESA 1207 i nowsze w końcu dostarczy poprawę dla problemu fTPM, z którym użytkownicy procesorów Ryzen borykają się od miesięcy. 

AMD od dłuższego czasu nabrało wody w usta w temacie, podczas gdy coraz więcej użytkowników od miesięcy skarżyło się na problem ze przycięciami (stutteringiem) związanymi z włączeniem funkcji fTPM (firmware Trusted Platform Module). fTPM zastępuje fizyczny TPM kluczem wbudowanym w procesor. Jednak, jak teraz potwierdziło AMD, ta funkcja nie działała poprawnie. Przypominamy, że funkcja TPM jest obowiązkowa w Windows 11, ale nie jest to ściśle przestrzegany wymóg bezpieczeństwa w tym OS, a poza tym występuje również w systemie Windows 10. fTPM to mechanizm zabezpieczeń dostępny z procesorami AMD, który eliminuje potrzebę oddzielnego urządzenia TPM. Zarówno fTPM, jak i samodzielny TPM, mają ten sam cel - przechowywanie niezmiennego klucza bezpieczeństwa, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, jednak przechowują go w różnych lokalizacjach.

Problemy procesorów AMD z fTPM wpływają zarówno na systemy Windows 10, jak i Windows 11, przy czym typowym efektem ubocznym jest losowe zacinanie się i opóźnienia.

Klucz fTPM znajduje się w pamięci flash SPI, która znajduje się na płycie głównej (powszechnie określana jako układ BIOS). AMD twierdzi, że problem z fTPM wiąże się z przerywanymi opóźnieniami wprowadzonymi przez transakcje pamięci związane z fTPM z chipem, co prowadzi do „tymczasowych przerw w interaktywności lub reaktywności systemu”. Problem dotyczy systemów AM4, które obsługują architektury od Zen+ do Zen 3.

Problemy procesorów AMD z fTPM wpływają zarówno na systemy Windows 10, jak i Windows 11, przy czym typowym efektem ubocznym jest losowe zacinanie się i opóźnienia, które trwają od jednej do dwóch sekund. Przycięcia te potrafią występować wiele razy dziennie podczas wszelkiego rodzaju obciążeń, w tym gier. Objawiają się one przycinaniem wydajności na ekranie oraz przerywanym i zniekształconym dźwiękiem, zawieszaniem się aplikacji i zacinaniem się kursora myszy.

AMD przyznaje się do problemów fTPM ze stutteringiem i obiecuje łatkę oraz proponuje obejście

Większość użytkowników po prostu wyłączyła wymaganie TPM w systemie Windows 11, aby obejść problem, ale teraz AMD przygotowało poprawki nadchodzące za pośrednictwem aktualizacji firmware'u płyty głównej (UEFI/BIOS). Producent potrzebuje jednak nieco czasu, by dostarczyć te aktualizacje użytkownikom i te trafić mają do nich w maju. W związku z tym AMD radzi również po prostu wyłączyć funkcję fTPM w procesorze i zamiast tego użyć samodzielnego urządzenia TPM. Podczas tego procesu warto przestrzegać bardzo konkretnych zaleceń, aby upewnić się, że nie stracimy żadnych zaszyfrowanych danych. Poza tym wiąże się to dodatkowym wydatkiem (ceny zaczynają się od ok. 60 zł). Pod tym adresem znajdziecie informacje od AMD na temat tymczasowego obejścia tego problemu. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD przyznaje się do problemów fTPM ze stutteringiem. Obiecuje łatkę i proponuje obejście

 0