AMD Radeon RX 6300 trafił do sprzedaży w Chinach. Superbudżetowa karta za ok. 250 zł

AMD Radeon RX 6300 trafił do sprzedaży w Chinach. Superbudżetowa karta za ok. 250 zł

Wydawać by się mogło, że AMD skończyło już z kartami graficznymi z serii Radeon RX 6000, ale okazuje się, że firma najwyraźniej ma jeszcze coś w zanadrzu. Mowa tu o modelu Radeon RX 6300, który właśnie pojawił się na chińskim rynku.

Ten niskoprofilowy Radeon z rodziny RDNA 2 chłodzony jest za pomocą pojedynczego wentylatora i jest najbardziej budżetową samodzielną kartą graficzną AMD dla komputerów stacjonarnych, jaką można sobie wyobrazić. Warto też zaznaczyć, że oficjalnie Czerwoni nie potwierdzili karty Radeon RX 6300, nawet dla producentów OEM, co zwykle ma miejsce w przypadku desktopowych kart tej klasy. Jednak taki sprzęt został właśnie dostrzeżony na chińskiej platformie Goofish, która jest znana jako popularny rynek wtórny i źródło wielu próbek inżynieryjnych.

AMD może przygotowywać kolejną niskobudżetową kartę graficzną RDNA 2 z GPU Navi 24 na pokładzie.

Entuzjastom sprzętu udało się odkryć podstawowe dane tego modelu, mimo że nie podano jego oficjalnej specyfikacji. Okazuje się, że GPU otrzymało częstotliwość taktowania jak w modelu Radeon RX 6300M dla laptopów, ale jest również wyposażone w tę samą konfigurację pamięci, czyli 2 GB obsługiwane przez 32-bitową magistralę. Co ciekawe, ten model ma szybszą pamięć, osiągającą 2000 MHz (16 Gb/s), w porównaniu do Radeona RX 6400 (14 Gb/s). Jednak ze względu na ograniczoną magistralę przepustowość pamięci wynosi zaledwie 64 GB/s.

Jedyną istotną różnicą między wersją stacjonarną a mobilną jest moc GPU. Wariant desktopowy RX 6300 ma moc 32 W, podczas gdy wersja mobilna ogranicza się do 25 W. Karta do komputerów stacjonarnych jest również wyposażona w parę złączy DisplayPort.

Jak wynika z ogłoszenia, ta karta jest teraz w sprzedaży za 399 RMB, czyli ok. 250 zł. Nie jest to jednak oficjalna cena tego modelu. Na ten moment nic nie wskazuje na to, że ten model pojawi się w normalnej sprzedaży, a niewykluczone, że oferta na Goofish obejmuje OEM-wską kartę sprzedawaną bez całej platformy. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 6300 trafił do sprzedaży w Chinach. Superbudżetowa karta za ok. 250 zł

 0