AMD Radeon RX 6500 XT z widocznie ograniczoną wydajnością na PCIe 3.0? Wiele na to wskazuje

AMD Radeon RX 6500 XT z widocznie ograniczoną wydajnością na PCIe 3.0? Wiele na to wskazuje

HardwareUnboxed bada potencjalny problem z nadchodzącą kartą Radeon RX 6500 XT, czyli najnowszym modelem AMD „podstawowego poziomu”, który ma zadebiutować na rynku już jutro, 19 stycznia. 

Jak informowaliśmy wcześniej, karta graficzna Radeon RX 6500 XT będzie wyposażona w interfejs PCIe Express ograniczony do czterech linii. Model ten jest oparty na czwartej generacji PCIe, co oznacza, że ​​cztery linie powinny zapewnić taką samą przepustowość jak osiem linii w standardzie 3.0. Choć na pierwszy rzut oka nie wydawało się to tak dużym problemem, to jednak w przypadku budżetowego procesora graficznego, takiego jak RX 6500 XT, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielu użytkowników rozważających tę kartę może nadal korzystać z systemu PCIe 3.0, co przy tylko czterech liniach może przełożyć się na jeszcze niższą przepustowość. 

Wielu użytkowników rozważających Radeona RX 6500 XT zapewne nadal korzysta z płyty z PCIe 3.0, co przy 4 liniach może stanowić problem. 

Radeon RX 6500 XT ograniczony do zaledwie 4 linii PCIe 4.0. Co to oznacza?

Należy podkreślić, że HardwareUnboxed nie może jeszcze publikować wyników testów Radeona RX 6500 XT ze względu na embargo na recenzje, ale może korzystać z modeli poprzedniej generacji, takich jak Radeon RX 5500 XT, opartych na GPU Navi 14, aby sprawdzić, czy w takim przypadku rzeczywiście wystąpi efekt wąskiego gardła w ramach wydajności z interfejsu PCIe 3.0. Jak zauważył recenzent, problemy z przepustowością są bardziej prawdopodobne na kartach 4 GB niż 8 GB, po prostu dlatego, że niektóre zasoby będą przechowywane w pamięci wideo, a nie są stale pobierane z pamięci systemowej lub pamięci masowej. Z racji tego, że Radeon RX 5500 XT był dostępny w dwóch wariantach z pamięcią 8 GB lub 4 GB, to czyni go idealnym kandydatem do tego typu testów.

Wyniki pokazały, że gry, na które miała już wpływ ograniczona pojemność pamięć VRAM karty graficznej, z większym prawdopodobieństwem wykazywały dwucyfrowy wpływ na wydajność z interfejsu o ograniczonej przepustowości. Wniosek jest taki, że PCIe 3.0 x4 spowoduje zmniejszenie średniej liczby klatek na sekundę w rozdzielczości 1080p. PCIe 4.0 x8 (które jest domyślną konfiguracją RX 5500XT) będzie aż o 49% szybszy niż PCIe 3.0 x4. Niestety nie zaprezentowano wykresu porównującego PCIe 4.0 x4 vs 3.0 x4.

Należy wspomnieć, że Radeon RX 6500XT jest oparty na nowszej architekturze RDNA 2 i jest wyposażony w 16 MB pamięci podręcznej Infinity Cache. Oba te elementy mogą do pewnego stopnia złagodzić problem z przepustowością, jednak nie należy się spodziewać, że całkowicie wyeliminują problem. HardwareUnboxed będzie uwzględniało testy PCI Express w nadchodzącej recenzji Radeona RX 6500XT, więc będziemy mogli bliżej przyjrzeć się tej sprawie. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 6500 XT z widocznie ograniczoną wydajnością na PCIe 3.0? Wiele na to wskazuje

 0