AMD Radeon RX 6900 XT LC - chłodzona cieczą wersja oferuje wyższą wydajność niż referencyjna

AMD Radeon RX 6900 XT LC - chłodzona cieczą wersja oferuje wyższą wydajność niż referencyjna

Chińscy recenzenci opublikowali pierwsze wyniki testów chłodzonej cieczą karty graficznej AMD Radeon RX 6900 XT LC. Ta specjalna wersja wydaje się oferować niewielki wzrost wydajności i zgodnie z założeniem powinna zapewniać niższe temperatury dzięki alternatywnemu sposobowi chłodzenia, co jednak nie potwierdza się w praktyce. Trzeba oczywiście podkreślić, że nie jest to pierwszy projekt tego modelu z chłodzeniem wodnym, bo swoją wersję zapowiedał już PowerColor, a do sprzedaży trafił również wariant od Sapphire. Podstawowe konstrukcje oferują co prawda rozbudowane i efektywne chłodzenie powietrzem, jednak AMD dopiero po zastosowaniu chłodzenia cieczą przesunęło maksymalne częstotliwości taktowania jeszcze wyżej, co zapewniło wydajność wyższą niż wariant referencyjny. Ze względu na binning układu graficznego i wydajne chłodzenie, taktowanie karty w trybie boost wynosi 2730 MHz, czyli aż 480 MHz powyżej referencyjnej prędkości.

AMD Radeon RX 6900 XT LC oferuje nieznacznie wyższą wydajność od wariantów referencyjnych. Zestaw AIO 120 mm może jednak okazać się niewystarczający do komfortowej pracy.

AMD Radeon RX 6900 XT LC nawiązuje stylistyką do innych kart z serii, oferują srebrno-czarną kolorystykę. Wzrok przyciągają błyszczące aluminiowe płyty oraz ogromne logo Radeona "R" na środku całego układu. Karta zajmuje dwa sloty, jednak należy mieć na uwadze, że trzeba zapewnić jeszcze miejsce na małą chłodnicę od chłodzenia AIO, która w tym przypadku jest w rozmiarze 120 mm. AMD wyposażyło kartę w podświetlenie LED RGB, a za zasilanie odpowiadają dwa 8-pinowe złącza, co nie powinno dziwić, biorąć pod uwagę, że patrzymy tutaj na referencyjną konstrukcję PCB.

W testach syntetycznych karta oferuje wzrost wydajności do 5% w stosunku do referencyjnego Radeona RX 6900 XT. Niestety mała chłodnica 120 mm nie wydaje się tutaj być optymalnym rozwiązaniem. W testach karta osiągała 80oC, podczas gdy  model Toxic firmy Sapphire działa osiągając do 60oC nawet przy maksymalnym obciążeniu, jednak przy znacznie bardziej rozbudowanym chłodzeniu. Nie wiadomo czy karty pojawią się na naszym rynku - dotąd model ten wypływał jedynie u chińskich detalistów. Karty będą oferować selekcjonowane GPU w wariancie "XTXH" w połączeniu z chłodzeniem wodnym. Dotąd binowane GPU wysyłane były tylko do partnerów, AMD najwyraźniej zmieniło zdanie i samo będzie wykorzystywać wyselekcjonowane chipy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Radeon RX 6900 XT LC - chłodzona cieczą wersja oferuje wyższą wydajność niż referencyjna

 0