AMD: Recenzenci się mylą. Windows 10 Pro nie spowalnia Threadrippera 3990X

AMD: Recenzenci się mylą. Windows 10 Pro nie spowalnia Threadrippera 3990X

Firma AMD stara się wyjaśnić problemy związane ze swoim flagowym 64-rdzeniowym procesorem HEDT Ryzen Threadripper 3990X, który, jak wynika z ostatnich doniesień, nie działa z pełnymi możliwościami w systemie Windows 10 Pro, ponieważ system operacyjny nie jest w stanie obsłużyć wszystkich 128 wątków. Anandtech i inne serwisy technologiczne zaobserwowały spowolnienie w niektórych testach porównawczych w przypadku Windows 10 Pro, w porównaniu do wyższych wersji systemu operacyjnego Microsoft - Windows 10 Pro dla stacji roboczych i Windows 10 Enterprise. Skłoniło to AMD do złożenia oficjalnego oświadczenia, w którym firma wyjaśnia, że nie ma różnicy w wydajności między którąkolwiek z tych wersji systemu Windows 10 i że AMD oficjalnie zaleca system Windows 10 Pro do użytku wraz Threadripperem 3990X (bądź Linuxa).

AMD postanowiło wydać oficjalne stanowisko w sprawie ostatnich doniesień. Według firmy recenzenci nie skorzystali z rekomendowanej wersji Windows 10 Pro, co faktycznie mogło objawiać się problemami z obsługą 128 wątków.

AMD wysłało następujące oświadczenie: "Wyższe wersje systemu Windows 10 nie zapewniają żadnej dodatkowej wydajności ani kompatybilności procesorowi. Rozumiemy, że ta sugestia pojawiła się w mediach, ale uważamy, że jest to błąd w testowaniu, który nasz zespół obecnie diagnozuje". Jak wspomnieliśmy, Anandtech nie był jedynym serwisem, który wyciągnął takie wnioski - prawdopodobnie z powodu tego samego "błędu w testowaniu", aby jednak mieć 100% pewności, musimy poczekać aż AMD zbada całą sprawę. Może to po prostu wynikać z wersji systemu Windows 10 Pro użytej w testach. Pojawiają się już nawet doniesienia, że najnowsza wersja Windows 10 Pro poprawnie wyświetla wszystkie 128 wątków.

 AMD Threadripper 3990X to zbyt wiele dla Windows 10 Pro

Portal Tom's Hardware ponownie przetestował Threadrippera 3990X na Windows 10 Pro i Enterprise, i stwierdził "niewielką lub żadną" różnicę w wydajności. Co więcej, Tom's Hardware wykorzystało wersję 18362.592 systemu Windows 10 Pro - dokładnie tą, którą  AMD zaleca do testowania 3990X  i porównał ją z wersją 18362.476, stwierdzając, że ta pierwsza rzeczywiście oferowała lepszą wydajność układu Threadripper. Możliwe jest więc, że dotychczasowe testy zostały przeprowadzone na wcześniejszej wersji systemu Windows 10 Pro, a nie na wersji rekomendowanej przez AMD, stąd całe zamieszanie.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD: Recenzenci się mylą. Windows 10 Pro nie spowalnia Threadrippera 3990X

 0