Choć karty NVIDII są dziś liderami w grach, to układy AMD mogą mieć przewagę w renderingu. Jest to możliwe dzięki technologii Cooperative Vectors pozwalającej lepiej wykorzystać możliwości procesorów graficznych podczas obliczeń.
Użytkownik serwisu X zaprezentował wyniki testów, które przeprowadził na karcie graficznej Radeon RX 9070 XT. I choć wydawało się, że NVIDIA ma przewagę za sprawą wsparcia DirectX Raytracing 1.2 oraz autorskiego rozwiązania RTXNTC, to wyniki okazały się zaskakujące. W środowiskach renderujących, RX 9070 XT potrafił nie tylko dogonić, ale wręcz przegonić flagowy model GeForce RTX 5080.
AMD zaskakuje. RX 9070 XT w renderingu lepszy niż flagowa karta NVIDII
Z powodu braku wsparcia dla DXR 1.2 w sterownikach AMD, testy prowadzono z użyciem API Vulkan, wykorzystując jego funkcję cooperative matrix. To rozwiązanie, które AMD wspiera już od czasu układów RDNA 3. Co ciekawe, mimo iż Radeon działał w uproszczonym trybie DP4A, zdołał osiągnąć lepsze wyniki niż RTX 5080 – o 10% w Vulkanie i aż 110% w testach DirectX 12.
AMD supports Vulkan Cooperative Matrix since 2023:https://t.co/YQV5jj7gum
— Osvaldo Pinali Doederlein (@opinali) July 15, 2025
See also the Vulkan HW Capability Viewer. Current revision, r2. So why can't this demo use it? I hope it's not using new NVIDIA extensions. I'm giving NVIDIA the benefit of the doubt since it's a beta. pic.twitter.com/3NAJ8IM96D
Trzeba jednak pamiętać, iż NVIDIA nadal dopracowuje swoje nowe sterowniki dla kart Blackwell, więc pełna optymalizacja dopiero przed nimi. AMD ma tu po prostu przewagę, bo ich sterowniki pod kątem renderingu są już znacznie bardziej dopracowane.
Warto też wspomnieć o technologii Neural Text Compression (NTC), która może zrewolucjonizować sposób działania aplikacji renderujących.
W połączeniu z systemem RTXNTC pozwala ona zmniejszyć zużycie pamięci VRAM nawet o 90%. Choć na razie nie zobaczymy tego jeszcze w grach, potencjał dla profesjonalnych zastosowań jest ogromny.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Radeon RX 9070 XT pokonuje GeForce RTX 5080. Klucz to optymalizacja