AMD Ryzen 3 1200 – pierwsze informacje techniczne

AMD Ryzen 3 1200 – pierwsze informacje techniczne

Na oficjalnej witrynie internetowej ASRock w podstronie poświęconej płycie głównej AB350M-HDV pojawił się wpis świadczący o kompatybilności z AMD Ryzen 3 1200. Dzięki temu możemy dowiedzieć się kilku szczegółów na temat najtańszego układu w architekturze Zen.

AMD Ryzen 3 1200, tak jak przewidywano, wyposażony został w cztery fizyczne rdzenie. Parametr ten nie jest wyrażony dosłownie, ale nietrudno go odgadnąć na podstawie ilości pamięci podręcznej poziomu drugiego. Najnowsza generacja procesorów Czerwonych posiada po 512 KB cache'u L2 na rdzeń, więc przy sumarycznej wartości 2 MB rachunek jest wybitnie prosty. Rdzenie taktowane są zegarem bazowym 3,1 GHz. Nie wiadomo, czy rzeczona częstotliwość rośnie wskutek działania algorytmu Boost. Niemniej z całą pewnością wykluczyć można obecność techniki XFR (Extended Frequency Range), wszak AMD Ryzen 3 1200 nie może pochwalić się literą "X" w oznaczeniu. Wedle deklaracji ASRock ekonomiczny procesor legitymuje się współczynnikiem TDP na poziomie 65 W, czyli takim samym jak znacznie potężniejszy AMD Ryzen 7 1700.

AMD Ryzen 3 1200, najtańszy procesor z tej serii, ma cztery fizyczne rdzenie o taktowaniu 3,1 GHz. Jego TDP nie różni się jednak od szybszych modeli.

Dużą niewiadomą pozostaje wielowątkowość symultaniczna SMT. Dotychczasowe plotki mówiły o jej braku, co jest teorią nader prawdopodobną, zwłaszcza mając na uwadze specyfikację zapowiedzianych dotąd modeli. Datowany na 11 kwietnia AMD Ryzen 5 1400 ma cztery rdzenie i osiem wątków, aczkolwiek pracuje z taktowaniem 3,2 - 3,4 GHz. Mimo wszystko wydaje się, że Czerwoni muszą wyraźnie zarysować linię podziału pomiędzy kolejnymi seriami. Abstrahując od suchych danych, walka pomiędzy procesorami w niskim segmencie zapowiada się bardzo ciekawie. Intel, jak wiadomo, dysponuje dwurdzeniowym i czterowątkowym Pentium G4560. AMD z kolei kontruje prawdziwie czterordzeniowym układem. Oczywiście o wszystkim zadecydują głównie ceny, ale sami przyznajcie - będzie na co popatrzeć. Gdyby jeszcze tak wyłączony klaster CCX dał się odblokować ;)

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 3 1200 – pierwsze informacje techniczne

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł