AMD Ryzen 6000 (Zen 3+) - premiera może nastąpić już pod koniec stycznia

AMD Ryzen 6000 (Zen 3+) - premiera może nastąpić już pod koniec stycznia

Yuri Bubliy, twórca aplikacji DRAM Calculator i Clock Tuner for Ryze, sugeruje, że pod koniec stycznia AMD może wypuścić nowe procesory z rodziny Ryzen. Zapewne chodzi tu o odświeżone modele Zen 3 z technologią 3D V-Cache. Wygląda na to, że trafią one na rynek jako seria Ryzen 6000. 

Yuri „1usmus” Bubliy pracuje teraz nad nowym narzędziem o nazwie Projekt Hydra. Twórca właśnie ogłosił, że to nowe oprogramowanie będzie obsługiwać zarówno serię Ryzen 5000, jak i niepublikowaną serię Ryzen 6000 w dniu jej premiery. To natychmiast wywołało dyskusję, czy zapowiedziane już chipy Zen 3 z technologią 3D V-Cache trafią na rynek jako seria Ryzen 5000 XT czy też Ryzen 6000.

Yuri Bubliy, twórca aplikacji DRAM Calculator i Clock Tuner for Ryze, sugeruje, że pod koniec stycznia AMD może wypuścić nowe procesory z rodziny Ryzen.

AMD Ryzen 6000 (Zen 3+) - premiera może nastąpić już pod koniec stycznia

Portal Videocardz postanowił zasięgnąć języka u źródła i skontaktował się z Yurim, aby ten wyjaśnił, co dokładnie miał na myśli w swoich tweetach i jak „aktualizacja rodziny Ryzen” ma się do obsługi serii Ryzen 6000 w jego narzędziu. Okazuje się, że jest to prognoza oparta na najnowszych informacjach, które otrzymał Yuri. Nie jest potwierdzone, że seria rzeczywiście będzie nazywać się Ryzen 6000 i że na pewno zadebiutuje pod koniec stycznia, ale projekt Hydra 1.04D, który ma ruszyć pod koniec listopada, rzeczywiście będzie miał wstępne wsparcie dla tych CPU.

Project Hydra to narzędzie OC dla procesorów opartych na Zen 3, które oferuje różne funkcje zwiększające wydajność i efektywność, takie jak automatyczne wykrywanie wartości Curve Optimizer, modyfikacja krzywej napięcia i częstotliwości, a także tworzenie dynamicznych profili i undervolting. Narzędzie, które jest uważane za nowszą wersję Clock Tuner for Ryzen, może zostać użyte do określenia ograniczeń i potencjału każdego procesora Ryzen 5000/6000. Prosty interfejs użytkownika i długie samouczki od programisty powinny znacznie uprościć ten proces.

Układy AMD Zen 3 z technologią 3D Chiplet będą wyposażone w dodatkową warstwę 64 MB pamięci podręcznej L3 umieszczoną bezpośrednio nad kością. AMD twierdzi, że ta innowacyjna technologia powinna poprawić wydajność gier średnio o 15%. Taki zastrzyk dodatkowej wydajności może być potrzebny, aby odzyskać koronę gamingowego króla od serii Intel Alder Lake-S, która ma wejść na rynek już jutro. Wszystkie ostatnie przecieki wskazują bowiem, że Intel rzeczywiście ponownie prześcignie AMD. 

Project Hydra Beta jest obecnie dostępne dla wspierających 1usmus w serwisie Patreon, a jej publiczna bazowa (nie Pro) wersja prawdopodobnie pojawi się pod koniec tego miesiąca, a tak przynajmniej podaje twórca. Fakt, że Hydra będzie obsługiwać procesory Zen 3 i podobno Zen 3+ nie jest nową informacją, ponieważ deweloper zapowiedział wsparcie dla tych układów już w lipcu.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 6000 (Zen 3+) - premiera może nastąpić już pod koniec stycznia

 0