Chińczycy uruchomili pierwsze na świecie dwa komputery eksaskalowe, wyprzedzając USA o cały rok

Chińczycy uruchomili  pierwsze na świecie dwa komputery eksaskalowe, wyprzedzając USA o cały rok

Dwa chińskie superkomputery przełamały już barierę eksaskalową, ale z pewnych powodów twórcy nie chcieli tego ogłaszać. Oba systemy są podobno oparte na rodzimych chińskich procesorach Phytium i Sunway, a zatem nie wykorzystują kluczowych technologii spoza regionu. Oznacza to, że Chiny wyprzedzają USA pod względem superkomputerów eksaskalowych o rok.

Dwa systemy w Chinach osiągnęły szczytową ciągłą wydajność 1,3 ExaFLOPS i około 1,05 ExaFLOPS w teście Linpack w marcu 2021 r. Co ciekawe superkomputery te nie znajdują się obecnie na światowej liście Top 500, ponieważ twórcy obawiają się, że podwykonawcy ich partnerów mogą mieć problemy z rządem USA. Jeśli pochodzące od amerykańskiego źródła informacje są dokładne, Chiny pokonały USA o prawie rok swoim systemem eksaskalowym, ponieważ superkomputer Frontier firmy Oak Ridge Leadership Computing Facility zacznie działać najwcześniej pod koniec 2021 r.  

Chiny wygrały w wyścigu superkomputerów eksaskalowych, pomimo że twórcy są wpisani na czarną listę USA. Chiny znacznie wyprzedziły Zachód i przez jakiś czas utrzymają prowadzenie. Amerykański superkomputer Frontier zostanie uruchomiony najwcześniej za kilka miesięcy. Co ciekawe, Chiny dokonały tego już w marcu, jednak utrzymywano to w tajemnicy, dlatego nie ma ich na liście Top 500.

Naukowcy z National Supercomputing Center w Wuxi i National Supercomputing Center z Guanzhou postanowili polegać na istniejących architekturach. W rezultacie naukowcy z Sunway Microelectronics i Tianjin Phytium Information Technology z powodzeniem zaprojektowali odpowiednie chipy i wyprodukowali je przy użyciu współczesnych procesów technologicznych. Nie wiadomo którą technologię wykorzystano, jednak podejrzewać można proces klasy 14 nm. Za produkcję może odpowiadać chiński SMIC, bądź TSMC z Tajwanu, jednak ten pierwszy jest logiczniejszym z punktu widzenia Chin wyborem.

Chińskie superkomputery eksaskalowe nie są zbyt energooszczędne, jednak w wyścigu superkomputerów i dążenia do jak największej mocy obliczeniowej, ten parametr schodzi na drugi plan. Nie wiadomo jak będzie również wyglądać skalowanie do 2 ExaFLOPS lub 4 ExaFLOPS. Obaj producenci Tianjin Phytium Information Technology i Sunway Microelectronics są na czarnej liście USA, przez co trudno jest im zdobywać najnowsze technologie, jednak nie przeszkodziło Chinom wygrać w wyścigu i na jakiś czas pozwoli utrzymać pozycję lidera.

Pierwszy chiński system eksaskalowe znajduje się w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Wuxi. Superkomputer o nazwie Sunway Oceanlite został zaprojektowany przez National Research Center of Parallel Computer Engineering and Technology (NRCPC) i jest oparty na zastrzeżonych hybrydowych procesorach  wielordzeniowych Sunway. Drugim superkomputerem eksaskalowym w Chinach jest maszyna  Tianhe-3  znajdująca się w Narodowym Centrum Superkomputerów w Guangzhou w Chinach. System jest napędzany przez procesory Phytium 2000+ (FTP) oparte na architekturze Armv8, zaprojektowane głównie z myślą o tradycyjnych obciążeniach HPC.

Zobacz także:

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Chińczycy uruchomili pierwsze na świecie dwa komputery eksaskalowe, wyprzedzając USA o cały rok

 0