AMD Ryzen 7000 „Raphael” (Zen 4) z nietypowym rozpraszaczem ciepła

AMD Ryzen 7000 „Raphael” (Zen 4) z nietypowym rozpraszaczem ciepła

Jak wiemy już z licznych przecieków, procesory AMD Ryzen o nazwie kodowej „Raphael” wylądują na gnieździe AM5, które, co zaskakujące, będzie konstrukcją LGA. Oznacza to, że szpilki w procesorach stacjonarnych Zen 4 zostaną zastąpione podkładkami (padami), zasadniczo kopiując rozwiązanie zastosowane w układach Ryzen Threadripper i procesorach Intela dla komputerów stacjonarnych. Portal VideoCardz podaje, że producenci płyt głównych, z którymi rozmawiał, są entuzjastycznie nastawieni do tej zmiany z różnych powodów.

ExecuFix ujawnił projekt CPU dla serii AMD Raphael, gdzie zintegrowany rozpraszacz ciepła (IHS) nie będzie miał jednolitego kształtu.

AMD Ryzen 7000 „Raphael” (Zen 4) z nietypowym rozpraszaczem ciepła

ExecuFix ujawnił właśnie futurystyczny projekt CPU dla serii Raphael. Zintegrowany rozpraszacz ciepła (IHS) nie będzie miał jednolitego kształtu, wręcz przeciwnie, każda strona będzie miała dwa wycięcia. Jak na razie nie wiadomo, dlaczego AMD tak bardzo zmieniło projekt IHS. To samo źródło wcześniej ujawniło dolną konstrukcję obudowy AM5, która zachowałaby rozmiar procesorów AM4: 40 × 40 mm. Obudowa CPU Zen 4 byłaby więc tylko nieco mniejsza niż Alder Lake (1600 mm2 vs 1687 mm2). Procesory AMD dla gniazda AM5 podobno będą obsługiwać dwukanałową pamięć DDR5, a także PCIe 4.0. Oznacza to, że nie otrzymają wsparcia dla PCIe 5.0 i przynajmniej przez jakiś czas technologia ta dostępna będzie wyłącznie dla Alder Lake-S. CPU Raphael będą miały 28 linii PCIe, co stanowi ulepszenie o 4 w porównaniu z procesorami Zen 3. W tej chwili AMD planuje układy o mocy 120 W dla nowego gniazda, ale podobno w planach są również jednostki o mocy 170 W.

AMD Raphael - procesory na Zen 4 przynieść mają 20% wzrost IPC. Nowe przecieki

Oczekuje się, że procesory Ryzen z rodziny Raphael dla komputerów stacjonarnych będą wyposażone również w zintegrowaną grafikę RDNA 2. To zasadnicza zmiana i jeśli się potwierdzi to odbierze jeden z głównych argumentów desktopowych procesorów Intela, które od lat wyposażone są w iGPU. Procesory Raphael Ryzen oparte na Zen 4 są spodziewane dopiero pod koniec 2022 roku, więc do premiery zostało jeszcze dużo czasu. Seria Raphael najprawdopodobniej będzie konkurować z procesorami Intel Raptor Lake 13. generacji, ale upłynie jeszcze sporo wody w Wiśle, zanim doczekamy się premiery tych układów. Na chwilę obecną spodziewamy się bowiem debiutu procesorów AMD Raphael w czwartym kwartale 2022 roku.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 7000 „Raphael” (Zen 4) z nietypowym rozpraszaczem ciepła

 0