AMD Raphael - procesory na Zen 4 przynieść mają 20% wzrost IPC. Nowe przecieki

AMD Raphael - procesory na Zen 4 przynieść mają 20% wzrost IPC. Nowe przecieki

Moore's Law is Dead, popularny kanał YouTube, który słynie z przecieków z naszej branży (te nie zawsze się jednak sprawdzają, co warto mieć tu na uwadze), dostarczyło nam właśnie wysyp nowych informacji na temat AMD Ryzen Raphael napędzanych przez architekturę Zen 4. Warto przypomnieć, że kilka dni temu wyciekły informacje dotyczące platformy AMD AM5 i kompatybilnych procesorów stacjonarnych Ryzen Zen 4. Nowe plotki z MLID nie tylko potwierdzają te doniesienia, ale także dodają nowe szczegóły. Po pierwsze, układy korzystające z architektury Zen 4 mają być produkowane przez TSMC w 5 nm litografii, a IOD będzie oparty na 6 nm procesie tej samej firmy. Podstawowa architektura Zen 4 zapewniać ma ponad 20% wzrostu IPC, co mniej więcej pokrywa się z poprzednimi plotkami, które wskazywały na 25% wzrost IPC. Procesory Zen 4 będą wyposażone w 8-rdzeniowe chiplety i możemy spodziewać się do 50% wzrostu wydajności na wat między Zen 3 i Zen 4. 

Moore's Law is Dead dostarczyło właśnie wysyp nowych informacji na temat procesorów AMD Ryzen Raphael napędzanych architekturą Zen 4.

AMD Raphael - procesory na Zen 4 przynieść mają 20% wzrost IPC. Nowe przecieki

Zen 4 będzie obsługiwać instrukcje AVX-512, ale okaże się, czy zobaczymy tę technologię w konsumenckich produktach, czy nie. Intel włączył akcelerację AVX-512 do swoich chipów konsumenckich i chociaż znacznie zwiększają one wydajność w wybranych obciążeniach, ich koszt energii jest zdecydowanie zbyt wysoki. Implementacja AMD może działać inaczej niż Niebieskich, ale na razie technologia jest oczekiwana tylko w układach EPYC Genoa. Idąc dalej, rodzina desktopowych procesorów AMD Ryzen znana pod nazwą kodową Raphael z Zen 4 ma zawierać 16 rdzeni we flagowym CPU, dostępnym już na premierę. Słyszeliśmy wcześniej, że AMD zamierza zwiększyć liczbę rdzeni w tych układach, ale źródło przecieku nie jest w pełni przekonane, czy rzeczywiście otrzymamy jednostki wyposażone w ponad 16 rdzeni. Oznaczałoby to procesor z trzema chipletami, a biorąc pod uwagę rozmiar pakietu procesorów Raphael, wydaje się to mało prawdopodobne. Jeśli jednak AMD zdecyduje się podążać w tym kierunku i dostarczyć procesor dla graczy z przeszło 16 rdzeniami, trzeba nastawić na naprawdę wysoką cenę w okolicach 1000 USD. 

Wyciekł render pinów procesora AMD Zen4 Raphael na podstawkę AM5 LGA1718. Brak wsparcia dla DDR4

Podsumowując, czego zatem możemy spodziewać się po procesor AMD Ryzen z serii Raphael? Przede wszystkim zupełnie nowej architektury rdzenia Zen 4 ze znaczącym wzrostem wydajności IPC, przejścia na nowy 5 nm proces produkcyjny od TSMC i wsparcia dla nowej platformy AM5 z podstawką LGA1718. Poza tym, oczekiwać można również obsługi pamięci DDR5 w konfiguracji dual-channel, 28 linii PCIe 4.0 dla CPU i TDP w zakresie 105-120 W. Jeśli zaś chodzi o AM5, które zapewne pozostanie z nami przez dłuższy czas, nowa platforma powinna zapewnić obsługę USB 4.0 czy pamięci DDR5-5200. Jej oficjalnej prezentacji spodziewamy się na początku przyszłego roku, z kolei Raphaele powinny zadebiutować na rynku w drugiej połowie 2022 roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Raphael - procesory na Zen 4 przynieść mają 20% wzrost IPC. Nowe przecieki

 0