Wyciekły szczegóły podstawki AMD AM5: LGA1718 i ograniczenia z PCIe 5.0? Tym razem Intel nie zaspał

Wyciekły szczegóły podstawki AMD AM5: LGA1718 i ograniczenia z PCIe 5.0? Tym razem Intel nie zaspał

Nie od dziś wiadomo, że coraz szybciej nadchodzić śmierć podstawki AMD AM4 i wprowadzenie jej następcy - AM5. Teraz dowiadujemy się, że AM5 będzie w formie gniazda LGA z 1718 pinami, ale co więcej, AMD najwyraźniej zmienia typ gniazda z PGA na LGA (land grid array), co oznacza, że ​​w procesorach AMD nowej generacji nie będzie pinów, które zamiast tego zostaną umieszczone w gnieździe płyty głównej (tak jak jest u Intela). AMD będzie wykorzystywać o 18 pinów więcej, niż występuje w podstawce Intel LGA 1700, która będzie obsługiwać procesory Alder Lake nowej generacji. Nowe przecieki dodatkowo potwierdzają informacje już wcześniej ujawnione - platforma będzie obsługiwać dwukanałową pamięć DDR5, ale co zaskakujące, obsługa PCI Express Gen5 ma być dostępna wyłącznie dla procesorów Zen4 Genoa (EPYC). 

AMD AM5 będzie obsługiwać PCIe5 tylko w przypadku procesorów Epyc. Intel tym razem znacznie wyprzedzi konkurencję, wprowadzając DDR5 i PCIe5 już w konsumenckich Alder Lake-S.

Jeśli przecieki się potwierdzą, to oznacza, że konsumenckie procesory AMD nowej generacji pozostaną przy obsłudze "jedynie" PCIe Gen4. Procesory AMD AM5 mają konkurować z Intel Alder Lake-S, które mają potwierdzoną obsługę PCIe Gen5, a także DDR5. Taka sytuacja oznacza, że marketingowo tym razem to AMD wypadnie niekorzystnie. Przypomnijmy, że ostatnio to Intel zaspał z opóźnieniem wprowadzając PCIe 4 w segmencie konsumenckim i najwyraźniej sytuacja się odwróciła. AM5 otrzyma zupełnie nowy zestaw chipsetów z serii 600. X670 PCH ma być prawdopodobnie flagową ofertą, zastępującą X570. 

AMD ma rzekomo zachować kształt procesorów i Zen4 będą występować jako kwadraty o rozmiarze 40 mm - tak samo jak w przypadku AM4.  AMD wcześniej zasugerowało zwiększenie liczby rdzeni głównych procesorów do komputerów stacjonarnych nowej generacji, więc możemy spodziewać się wzrostu do 16 rdzeni i 32 wątków. W sieci krążą pogłoski, że pierwsze konsumenckie produkty Zen4 i AM5 otrzymają kryptonim Raphael, a dotychczasowe doniesienia sugerowały, że Raphael może pojawić się na rynku dopiero pod koniec 2022 roku. Jeśli to prawda, to Intel nie tylko wprowadzi wcześniej obsługę DDR5 wraz z PCIe 5.0, ale dokona tego tym razem na długo, zanim swoją platformę wprowadzi AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekły szczegóły podstawki AMD AM5: LGA1718 i ograniczenia z PCIe 5.0? Tym razem Intel nie zaspał

 0