Wyciekł render pinów procesora AMD Zen4 Raphael na podstawkę AM5 LGA1718. Brak wsparcia dla DDR4

Wyciekł render pinów procesora AMD Zen4 Raphael na podstawkę AM5 LGA1718. Brak wsparcia dla DDR4

Kilka dni temu z przecieku informacji dowiedzieliśmy się, że podstawka AMD AM5 będzie w formie gniazda LGA z 1718 pinami. Kolejną ważną zmianą jest typ gniazda. AMD podobno dokonało zmiany z  PGA na LGA (land grid array), co oznacza, że ​​w procesorach AMD nowej generacji nie będzie pinów, które zamiast tego zostaną umieszczone w gnieździe płyty głównej. W ten sposób z płytami głównymi będą się łączyć procesory z nowej serii o nazwie kodowej "Raphael". Nowy wyciek ujawnia jak będą wyglądać pierwsze układy z nowej linii, które podobno mają się pojawić w przyszłym roku. Według ExecutableFix, procesory Raphael będą miały do 120 W TDP. Rzekomo istnieje jednak specjalny wariant, w którym TDP podniesiono aż do 170 W.

Kilka dni temu słyszeliśmy, że AMD przeszło z PGA na LGA, a teraz możemy zobaczyć jak będą wyglądały procesory Zen 4. Potwierdzono również, że układy Raphael nie otrzymają wsparcia dla DDR4 (tylko DDR5), jak również nie będzie PCIe 5.0.

Dowiedzieliśmy się również, że nowe procesory będą wspierać jedynie pamięci DDR5 - nie ma tu obsługi DDR4, jak w przypadku konkurencyjnych procesorów Alder Lake od Intela, które są kompatybilne jednocześnie z DDR4 i DDR5, co choćby ułatwi wielu użytkownikom migrację, bez konieczności wymiany pamięci na starcie. Procesor ma posiadać 28 linii PCI Express, co jest ulepszeniem w stosunku do serii Zen3, która posiada 24 linie. Jednak w przeciwieństwie do procesorów Intel LGA1700 (z nadchodzącymi Alder Lake-S na czele), AMD Zen4 Raphael będzie obsługiwać tylko standard PCIe Gen4.

Jedynymi procesorami AMD Zen 4 ze wsparciem PCIe 5.0 będą serwerowe procesory Epyc. Konkurencja już zapowiedziała, że PCIe 5.0 będzie obsługiwane w konsumenckich procesorach Alder Lake-S, więc AMD niestety tym razem zostanie w tyle, zwłaszcza że Intel wyda swoje układy jeszcze w tym roku, a premiera Zen4 Raphael może nastąpić nawet rok później. Specyfikacje procesorów Raphael są obecnie nieznane, ale możliwe jest, że układ chipletów uległ zmianie i AMD zdołało umieścić w pakiecie więcej rdzeni obliczeniowych. Biorąc pod uwagę możliwy termin premiery układów Raphael, nie będą one raczej konkurować z Alder Lake, ale z ich następcami z rodziny Raptor Lake.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wyciekł render pinów procesora AMD Zen4 Raphael na podstawkę AM5 LGA1718. Brak wsparcia dla DDR4

 0