AMD Ryzen 7 1700 kręci się do ponad 4,0 GHz na wszystkich rdzeniach

AMD Ryzen 7 1700 kręci się do ponad 4,0 GHz na wszystkich rdzeniach

Każdego dnia napływa do nas mnóstwo nowych wiadomości na temat procesorów AMD Ryzen. Teraz na ten przykład dowiedzieliśmy się, że model 1700 kręci się do ponad 4,0 GHz i pod względem wydajności wyprzedza wtedy flagowego 1800X.

Za overclocking modelu Ryzen 7 1700 wziął się „Gibbo” z serwisu OCUK, który posłużył się w tym celu płytą główną Asus ROG Crosshair VI Hero i zamkniętym chłodzeniem cieczą marki Asetek z 240-milimetrową chłodnicą. Entuzjaście udało się przyśpieszyć wszystkie osiem rdzeni rzeczonego układu do 4,05 GHz, co przekłada się na wartość o 50 MHz wyższą od szczytowego zegara TurboCore flagowego modelu 1800X. To bardzo dobra informacja w kontekście opłacalności najtańszego z procesorów Ryzen 7. Niestety, tak wysoki rezultat udało się osiągnąć tylko na topowej płycie Asusa. Dla porównania - ASRock X370 Taichi pozwolił już jedynie na 3,8 GHz, oczywiście przy wykorzystaniu tej samej sztuki CPU. Jak na dłoni widać zatem, że Ryzen 7 nie zaspokoi się dowolną płytą, a to wpłynie znacząco na wzrost kosztów zakupu platformy. 

Według "Gibbo" podkręcony do 4,05 GHz AMD Ryzen 7 1700 pod względem wydajności pokonuje każdy inny, 8-rdzeniowy procesor na rynku, w tym Haswell-E i Broadwell-E o cenie ponad 1000 USD.

Przetaktowany Ryzen 7 1700, co niezbyt zaskakujące, okazał się wydajniejszy od flagowego modelu 1800X. Co więcej, jeśli wierzyć overclockerowi, tym oto sposobem tytułowy układ stał się też najwydajniejszym ośmiordzeniowcem na rynku, przewyższającym nawet układy Intela w architekturze Broadwell-E, np. Core i7-6900K. A warto pamiętać, że wyceniony na 329 USD Ryzen 7 1700 kosztuje niespełna trzecią część chipu Niebieskich. Różnica jest więc druzgocząca. Zastanawia tylko ostateczny potencjał Ryzenów w overclockingu. Jak wiadomo AMD zastosowało proces technologiczny 14 nm FinFET, teoretycznie zbliżony do rozwiązania konkurenta, ale cechujący się znacznie większym zagęszczeniem i węższymi bramkami. To ogranicza koszty produkcji i wyjściowe napięcie robocze, jednak efektem ubocznym jest wzrost czułości układu na zakłócenia impulsów sygnałowych - a więc również spadek potencjału O/C. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 7 1700 kręci się do ponad 4,0 GHz na wszystkich rdzeniach

 0