AMD Ryzen 8040HS/H/U - układy APU Hawk Point (Zen 4 i RDNA 3) coraz bliżej. Nowe przecieki

AMD Ryzen 8040HS/H/U - układy APU Hawk Point (Zen 4 i RDNA 3) coraz bliżej. Nowe przecieki

Niedawno pojawił się przeciek dotyczący flagowego APU AMD Ryzen 8000 do laptopów. Ten nie ujawnił nazw nadchodzących procesorów, jednak możemy się domyślać planów AMD, tym bardziej że w sieci pojawiają się kolejne wycieki, które dostarczają nowych informacji na ten temat. 

Seria Hawk Point to tak naprawdę odświeżenie lub zwykły rebranding chipów Phoenix, które w tym roku podbiły mobilny segment. Co prawda architektura Zen 4 została wprowadzona na rynek później, niż zapowiadało AMD, ale ostatecznie Phoenix okazał się sukcesem, dzięki czemu Czerwoni pierwszy raz od lat realnie rzucili wyzwanie Intelowi na rynku laptopów i zdominowali rynek handheldów, gdzie producenci bardzo często sięgają po te układy z serii Ryzen Z1.

Seria Hawk Point to tak naprawdę odświeżenie lub zwykły rebranding chipów Phoenix, które w tym roku podbiły mobilny segment.

Nadchodząca seria Ryzen 8040 ma wykorzystywać tę samą kombinację architektur Zen 4 i Zen 4c dla CPU i RDNA 3 dla GPU w ramach monolitycznej matrycy. Listę potencjalnych kandydatów na serię Ryzen 8040 wraz z ich nowo odkrytymi kodami produktu OPN udostępnił właśnie informator znany jako harukaze5179. Na liście nie ma żadnych niespodzianek i potwierdza się, że nowa seria będzie nadal korzystać z tych samych gniazd FP8, FP7 i FP7 R2, co obecne modele.

amd apu

Przeciek sugeruje również, że AMD ponownie podzieli swoje portfolio produktów na serię H i serię HS dla układów o TDP 45 W. W przypadku poprzedników AMD zaprojektowało serię HS tak, aby miała niższy nominalny TDP niż seria H o pełnej mocy, ale wraz z wprowadzeniem na rynek serii 7000 oznaczenie to stało się jedynie rozróżnieniem regionalnym. Modele 7000H można znaleźć tylko na rynku chińskim, natomiast modele 7000HS są dostępne wszędzie indziej. Oczekuje się, że jednostki APU Hawk Point będą kontynuować ten podział.

Krążą pogłoski, że seria Ryzen 8040 będzie miała nową nazwę kodową dla chipów Phoenix, a mianowicie Phoenix3 i Phoenix4, która powinna stanowić odświeżenie Phoenix1 i 2 używanych w serii 7040. Co ciekawe, zmienił się identyfikator PCI zintegrowanego GPU RDNA 3, ale nazwa tych grafik powinna pozostać bez zmian (Radeon 780M/760M i 740M).

Plotki sugerują, że AMD planuje wypuścić układy Ryzen 8000 na bazie architektury Zen 4 podczas targów CES 2024, które odbędą się za nieco ponad miesiąc. Warto jednak zaznaczyć, że modele te nie są flagowymi procesorami, których wyczekują entuzjaści. AMD pracuje jednocześnie nad procesorami APU Strix Point nowej generacji, opartymi na architekturze Zen 5, które mają pojawić się w późniejszym terminie. Mówi się, że AMD może pokazać serię wcześniej, niż oczekiwano, ale nie znamy żadnych konkretów. Jednak sklepowa premiera może nastąpić później i możemy na nią poczekać nawet kilka miesięcy, tak jak było to w przypadku Phoenixa.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 8040HS/H/U - układy APU Hawk Point (Zen 4 i RDNA 3) coraz bliżej. Nowe przecieki

 0