AMD Ryzen 9 5900HX bije rekordy w PassMark. Najwyższe wyniki w testach jedno- i wielordzeniowych

AMD Ryzen 9 5900HX bije rekordy w PassMark. Najwyższe wyniki w testach jedno- i wielordzeniowych

 

Stacjonarne procesory AMD z serii Ryzen 5000 szturmem podbiły wszelkiej maści rankingi, a teraz wygląda na to, że może nas czekać powtórka z rozrywki w segmencie mobilnym. Ryzen 9 5900HX wskoczył bowiem na pierwsze miejsce w rankingu mobilnych CPU benchmarku PassMark i to zarówno w jedno-, jak wielordzeniowych zestawieniach. Przypominamy, że AMD zaprezentowało swoje nowe laptopowe procesory z serii Ryzen 5000H oparte o technologię Zen 3 na targach CES 2021 w ubiegłym tygodniu. W ramach tej rodziny doczekaliśmy się aż czterech wariantów CPU: U (15 W), czyli niskonapięciowych dla smukłych bardzo mobilnych laptopów; wysokowydajnych HS (35 W) dla smukłych, ale gamingowych notebooków; wysokowydajnych H (45 W) oraz HX (45 W+), czyli odblokowanych CPU.

Ryzen 9 5900HX wskoczył na pierwsze miejsce w rankingu mobilnych CPU benchmarku PassMark i to zarówno w jedno-, jak wielordzeniowych zestawieniach.

AMD Ryzen 9 5900HX bije rekordy w PassMark. Najwyższe wyniki w testach jedno- i wielordzeniowych

Ryzen 9 5900HX to odblokowany 8-rdzeniowy i 16-wątkowy mobilny układ z CPU o taktowaniu 3,3 GHz bazowo i do 4,7 GHz w trybie boost. Jest to procesor przeznaczony do high-endowych gamingowych laptopów, który trafić ma m.in. do modeli ROG Zephyrus i Strix od ASUSa, których testy stanowią też źródło tego przecieku. CPU uzyskało tu w teście wielordzeniowym aż 24039 punktów, a dotychczas żaden inny laptopowy CPU nie przekroczył bariery 24 tysięcy. Procesor pochwalić może się też rekordem w teście jednordzeniowym, gdzie uzyskał 3365 punktów. To nawet wyższy wynik niż w przypadku topowych CPU Intela  z serii Tiger Lake-U oraz H, czyli Core i9-10980HK, który również jest odblokowany. Na horyzoncie są już jednak nowe procesory Tiger Lake-H, które mają szansę nieco namieszać.

Seria Ryzen 5000H na chwilę obecną oficjalnie składa się z ośmiu modeli. Co ciekawe jednak, AMD dotychczas nie zapowiedziało Ryzena 9 5900H, który pojawiał się w przeciekach i nie ma pewności, czy w ogóle ujrzy on światło dzienne. Warto też dodać, że Ryzen 9 5900HX nie jest nawet najszybszym z nowych CPU Czerwonych, gdyż jego taktowania są o 100 MHz niższe od 5980HX, ale jak na razie żaden producent nie zapowiedział jeszcze notebooka wyposażonego w ten procesor. Spodziewać można się, że przyjdzie nam poczekać na produkty, które zrobią z niego użytek nieco dłużej. Wyniki Ryzena 9 5900HX pochodzą zaś z testów laptopa ROG Strix SCAR 17 G733 od ASUSa. Ten tajwański producent jest jednym z kilku, którzy zdecydowali się na mocne wsparcie dla nowych CPU AMD. 

AMD Ryzen 9 5900HX bije rekordy w PassMark. Najwyższe wyniki w testach jedno- i wielordzeniowych

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen 9 5900HX bije rekordy w PassMark. Najwyższe wyniki w testach jedno- i wielordzeniowych

 0