AMD Ryzen Embedded V3000 to 6nm układy Zen 3 z iGPU RDNA2 i wsparciem dla DDR5

AMD Ryzen Embedded V3000 to 6nm układy Zen 3 z iGPU RDNA2 i wsparciem dla DDR5

Patrick Schur ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące serii procesorów AMD Embedded opartej na Zen 3 o nazwie kodowej V3000. Zgodnie z zamieszczoną informacją, następca serii V2000 z rdzeniami Zen 2 doczeka się znacznego ulepszenia pod względem specyfikacji. Przede wszystkim nowe układy będą bazować na nowszej architekturze, która w tym przypadku zostanie oparta na 6 nm procesie technologicznym. Dotychczas słyszeliśmy jedynie o serii APU Rembrandt, która korzystać ma z 6 nm litografii (oraz architektury rdzenia Zen 3+), ale najwyraźniej AMD ma szersze plany co do tej technologii produkcyjnej. Można było się jednak spodziewać, że producent zechce skorzystać z tej międzygeneracyjnej litografii także w innych swoich produktach.

Patrick Schur ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące serii procesorów AMD Embedded opartej na Zen 3 o nazwie kodowej V3000.

Warto przypomnieć, że AMD pracuje również nad desktopowymi procesorami Ryzen opartymi na architekturze Zen 3 z nową technologią V-Cache, ale nie wiemy, po jaki proces technologiczny tu sięgnie. Seria Ryzen Embedded V3000 będzie oferować przynajmniej trzy różne modele, począwszy od konfiguracji 6 rdzeni/12 wątków do 8 rdzeni/16 wątków. Co więcej, układy te mają obsługiwać do dwóch modułów pamięci DDR5-4800 (każdy z dwoma kanałami) ze wsparciem dla ECC, a także dwa porty USB 4.0. Mówimy tu więc o funkcjach, których w przypadku konsumenckich stacjonarnych procesorów AMD spodziewamy się dopiero wraz z nadejściem Zen 4 w przyszłym roku. Jeśli chodzi o wydajność GPU, należy oczekiwać, że seria V3000 będzie zawierać do 12 jednostek obliczeniowych CU, co stanowi spory upgrade, gdyż w serii V2000 oferowano maksymalnie 8 jednostek CU. Łącze PCI Express również zostanie zaktualizowane ze standardu 3.0 do 4.0, ale liczba linii zostanie utrzymana na poziomie 20.

AMD Ryzen 7 5700G i Ryzen 5 5600G (Zen 3) - APU z datą sklepowej premiery i ceną

Nie jest jasne, kiedy AMD ogłosi swoją nową serię Embedded, ale raczej nie spodziewamy się rychłej premiery tych procesorów i AMD nie ma większego interesu w szybkim wypuszczaniu V3000, ponieważ seria V2000 została wprowadzona dopiero 7 miesięcy temu. Tym samym spodziewamy się debiutu V3000 dopiero późną jesienią. Wyciek specyfikacji V3000 wydaje się ujawniać dane podobne do tego, co już wiemy o APU z nadchodzącej serii Rembrandt, co nasuwa pytanie, czy aby nie będą korzystać z tego samego układu. Przekonamy się już wkrótce, tymczasem podkreślamy, że jak zwykle w przypadku tego rodzaju doniesień, radzimy podchodzić do nich z pewną rezerwą, chociaż tym razem źródło zdaje się wiarygodne. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen Embedded V3000 to 6nm układy Zen 3 z iGPU RDNA2 i wsparciem dla DDR5

 0