AMD Ryzen Threadripper 7000 (Storm Peak) - 64-rdzeniowe CPU Zen 4 dostrzeżone w benchmarku

AMD Ryzen Threadripper 7000 (Storm Peak) - 64-rdzeniowe CPU Zen 4 dostrzeżone w benchmarku

AMD wprowadziło właśnie na rynek procesory Ryzen 7000 „Raphael” z maksymalnie 16 rdzeniami opartymi na mikroarchitekturze Zen 4. Firma testuje już jednak procesory „Storm Peak” w ramach nowej generacji Ryzen Threadripper 7000, gdzie otrzymamy znacznie więcej rdzeni bazujących na nowej architekturze. 

AMD (i niektórzy z bliskich partnerów firmy) mają tendencję do testowania procesorów EPYC i Ryzen Threadripper na obciążeniach przetwarzania rozproszonego, ponieważ wykorzystują one dużą liczbę rdzeni. Jednak tym razem ktoś przetestował próbkę inżynieryjną jeszcze nieogłoszonego procesora AMD z 64 rdzeniami z jednoczesną obsługą wielowątkowości w Einsten@Home, co szybko wychwycił Benchleaks.

Ktoś przetestował próbkę inżynieryjną jeszcze nieogłoszonego procesora AMD z 64 rdzeniami z jednoczesną obsługą wielowątkowości w Einsten@Home.

Procesor nosi identyfikator „AuthenticAMD AMD Eng Sample: 100-000000454-20_Y [Family 25 Model 24 Stepping 1]”, który nie odpowiada żadnemu znanemu procesorowi AMD, dostępnemu obecnie na rynku. Można więc śmiało założyć, że mamy do czynienia z nowym 64-rdzeniowym i 128-wątkowym procesorem o kodowej nazwie Storm Peak.

Procesory AMD Ryzen Threadripper z serii 5000WX dla stacji roboczych (które są obecnie najlepszymi procesorami w swoim segmencie) zadebiutowały znacznie później niż oczekiwano i wydawało się, że Czerwoni mogą nawet porzucić markę Threadripper, ale zamiast tego postanowili repozycjonować te układy z CPU dla entuzjastów na procesory dla stacji roboczych, co jest znacznie bardziej lukratywnym segmentem rynku. Poza tym firma nie czuła zagrożenia ze strony Intela, który również nie wypuścił nic ciekawego w tym segmencie od czasów Ryzenów Threadripper z serii 3000 i 3000WX.

Wygląda jednak na to, że z procesorami Ryzen Threadripper z serii 7000 opartymi na Zen 4 AMD nie będziemy musieli tak długo czekać. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, AMD wprowadzi te CPU na rynek w pierwszej połowie 2023 roku.

Oprócz procesorów Ryzen Threadripper nowej generacji, ktoś testuje w Rosetta@Home także nadchodzące APU o nazwie kodowej Phoenix Point skierowane do popularnych laptopów i komputerów stacjonarnych. Niestety, wyniki w Einstein@Home i Rosetta@Home wyglądają dziwnie, więc możemy tylko zgadywać, jak szybkie będą nadchodzące procesory AMD lub czekać na kolejne przecieki. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Ryzen Threadripper 7000 (Storm Peak) - 64-rdzeniowe CPU Zen 4 dostrzeżone w benchmarku

 0