AMD Strix Halo - dostrzeżono płytki z TDP 120 W oraz 32 GB i 64 GB RAM

AMD Strix Halo - dostrzeżono płytki z TDP 120 W oraz 32 GB i 64 GB RAM

Seria APU Strix Halo zapowiada się bardzo obiecująco. Teraz do sieci wyciekły nowe szczegóły na jej temat. Wygląda na to, że AMD przesyła między swoimi placówkami egzemplarze testowe z TDP 120 W.

 

AMD najwyraźniej jest obecnie na etapie badań i testów układów APU należących do serii Strix Halo. Wskazują na to nowe informacje, które dostrzeżono w trakcie wysyłek. Wynika z nich, że Czerwoni przesyłają próbki testowe nowego sprzętu między swoimi ośrodkami (najpewniej laboratoriami). Teraz zauważono, że AMD testuje między innymi płytkę drukowaną z zainstalowanym na niej high-endowym chipem. Wskazuje na to informacja o TDP, które wynosi 120 W. Ponadto sama płytka dostarczana jest w dwóch wariantach, jednym z 32 GB pamięci RAM i drugim z 64 GB.

Teraz zauważono, że AMD testuje między innymi płytkę drukowaną z zainstalowanym na niej high-endowym chipem.

AMD Strix Halo

Chipem, który się na niej znajduje jest więc najpewniej model nawet z 16-rdzeniowym CPU Zen 5 oraz GPU RDNA 3.5 oferującym 40 jednostek CU. Należy też dodać, że same informacje wysyłkowe nie mówią jednoznacznie, że chodzi o chip Strix Halo. Wskazuje na to jednak wzmianka o sockecie FP11. 

Co już wiemy o Strix Halo?

Obecnie mówi się, że premiera tej rodziny procesorów odbędzie się jeszcze w tym roku. Nie brakuje jednak doniesień wskazujących dopiero na przyszłoroczny rynkowy debiut. W związku z tym ogłoszenia możemy spodziewać się na przykład podczas kolejnej edycji targów CES.

Rodzina Strix Halo będzie reprezentowała segment high-end i ma stanowić konkurencję między innymi dla układów Apple'a z serii M. APU te mają być wyposażone w akcelerator AI XDNA2 zapewniający im wydajność na poziomie 45–50 TOPS.

Jeśli chodzi o dalszą specyfikację, to maksymalnie zobaczymy połącznie 16 rdzeni i 40 jednostek CU. Chipy te mają obsługiwać nawet pamięci LPDDR5X przy 256-bitowej magistrali. Pobór mocy ma natomiast mieścić się w przedziale 55-120 W.

Seria Strix Halo zapowiada się bardzo obiecująco i może sporo namieszać na rynku. Topowy model z TDP 120 W, 16 rdzeniami i GPU posiadającym 40 CU może być nie tyle zwykłym APU, co konkurencją dla niektórych zestawów z osobną kartą graficzną. Ciekawe też czy z tej rodziny procesorów będą korzystać producenci przenośnych konsol. Najniższe, 55-watowe TDP, to wciąż całkiem sporo, jednak niewykluczone, że AMD umożliwi dostosowywanie poboru mocy na potrzeby stosunkowo niewielkich handheldów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Strix Halo - dostrzeżono płytki z TDP 120 W oraz 32 GB i 64 GB RAM

 0