AMD szykować ma obniżki cen kart graficznych Radeon RX 590 i 580

AMD szykować ma obniżki cen kart graficznych Radeon RX 590 i 580

Pod koniec zeszłego tygodnia donosiliśmy o dużej przecenie karty graficznej Radeon RX Vega 56, jaką odnotować można było w przeddzień premiery GeForce’a GTX 1660 Ti (swoją drogą, jak NVIDIA wpadła na tę nazwę?). AMD postanowiło zareagować i wyjaśniło, że obniżki cen nie są permanentne i mamy jedynie do czynienia z czasową promocją przeprowadzaną przez ich partnerów. To oczywiście spore rozczarowanie, ponieważ taki ruch ze strony Czerwonych był na pewno mocno wyczekiwany i pozwoliłby nawiązać bardziej wyrównaną walkę z NVIDIĄ. Wygląda jednak na to, że koniec końców możemy jednak spodziewać się obniżek cen Radeonów, a tak przynajmniej wynika z najnowszych przecieków, które sugerują, że AMD przymierza się do przeceny modeli ze średniej półki. Mowa tu konkretnie o kartach graficznych Radeon RX 590 i Radeon RX 580.    

Z najnowszych przecieków wynika, że AMD przymierza się do przeceny kart graficznych Radeon RX 590 i Radeon RX 580.    

To właśnie ten ruch stanowić miałby bezpośrednią odpowiedź firmy na premierę GeForce’a GTX 1660 Ti, czyli pierwszej karty Zielonych ze średniej półki cenowej, bazującej na architekturze Turing, bez wsparcia dla ray tracingu i Deep Learning Super Sampling (DLSS). Produkt ten skierowany jest do osób, które poszukują relatywnie wydajnego rozwiązania, pozwalającego na zabawę w najnowszych grach w rozdzielczości Full HD na wysokich ustawieniach graficznych, ale w tańszej cenie niż modele RTX. Dotychczas AMD nie bardzo miało czym konkurować z NVIDIĄ w high-endowym segmencie i niestety Radeon VII niewiele zmienił w tym temacie, ponieważ wypada nieco gorzej pod względem wydajności od kosztującego tyle samo GeForce’a RTX 2080, który dodatkowo oferuje ray-tracing i DLSS. Nieco inaczej sytuacja jednak wygląda w segmencie średniej półki cenowej, gdzie karty Czerwonych z rodziny Polaris wciąż trzymają się bardzo mocno, ale producent musi zareagować na najnowsze poczynania rywala, który wypuścił na rynek GTX 1660 Ti i szykować ma kolejne modele z tej serii w niższych cenach.  

Według najnowszych plotek (na chwilę obecną tak należy traktować te doniesienia), AMD w najbliższych tygodniach zdecyduje się na redukcję ceny Radeona RX 590 do 229 USD (przypominamy, że grafika ta debiutowała pod koniec zeszłego roku w cenie 279 USD, czyli na poziomie GTX 1660 Ti, do którego jednak trochę mu brakuje pod względem osiągów) oraz Radeona RX 580 do poziomu 199 USD (wcześniej 229 USD). Radeon RX 590 i 580 to bardzo podobne karty pod względem specyfikacji, ponieważ obie oferują układy Polaris z 2304 procesorami strumieniowymi, 32 jednostkami ROP i 144 TMU, a także 8 GB pamięci GDDR5 (choć RX 580 można otrzymać także z 4 GB). Radeon RX 590 to tak naprawdę tylko odświeżona konstrukcja z nieco usprawnionym GPU i przyspieszonymi zegarami, co pozwoliło jednak zauważalnie zwiększyć jego wydajność. Obecnie RX 590 nabyć można w naszym kraju od ok. 1199 zł, natomiast cena GTX 1660 Ti zaczyna się od 1339 zł. Różnica nie jest więc duża i obniżka mogłaby sprawić, że produkt AMD stanie się atrakcyjniejszy w oczach konsumentów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD szykować ma obniżki cen kart graficznych Radeon RX 590 i 580

 0