AMD szykuje odświeżenie serii Ryzen 5000. Nadchodzą procesory Barcelo

AMD szykuje odświeżenie serii Ryzen 5000. Nadchodzą procesory Barcelo

Zdaje się, że AMD szykuje swoiste odświeżenie serii procesorów Cezanne o nazwie kodowej Barcelo. Oznacza to, że wkrótce możemy spodziewać się nowych układów w ramach serii Ryzen 5000.

Wraz z ogłoszeniem serii Ryzen 5000, AMD dokonało kontrowersyjnego wyboru, aby połączyć układy Cezanne oparte na architekturze Zen 3 z układami Lucienne opartymi na starszej technologii Zen 2. W tym drugim przypadku mówimy o odświeżeniu układów Renoir, choć producent zdecydował się tu na inną nazwę kodową, co było jednak jedynie zaklinaniem rzeczywistości. 

AMD szykuje swoiste odświeżenie serii procesorów Cezanne o nazwie kodowej Barcelo. Oznacza to, że wkrótce możemy spodziewać się nowych układów w ramach serii Ryzen 5000.

Wygląda na to, że następna generacja wyposażona w rdzenie bazujące na architekturze Zen 3+ będzie dostępna wyłącznie dla serii Ryzen 6000, ponieważ pierwsza odświeżona wersja Cezanne o nazwie kodowej Barcelo nadal ma być dostępna na rynku w ramach w serii Ryzen 5000. To z pewnością ułatwi sprawę klientom, którzy woleliby uniknąć przeplatania nazw produktów, takich jak seria Ryzen 5000U. Obecna oferta AMD zawiera bowiem mieszankę chipów Zen 2 o nazwie „Lucienne” oraz Zen 3, czyli „Cezanne”.

AMD Barcelo pójdzie inną ścieżką, a tak przynajmniej sugeruje wyciek od ExecutableFix. Chociaż informator nie jest jeszcze gotowy, aby podzielić się szczegółowymi informacjami na temat tych APU, takimi jak częstotliwości ich taktowania, potwierdził, że Ryzen 7 5825 i Ryzen 5 PRO 5675 będą bazować na układach Barcelo.

Zgodnie z ujawnionymi planami, Barcelo miał zostać użyty w laptopowych procesorach do 2022 roku w ramach serii AMD o niskim poborze mocy (do 15 W TDP). Seria ma być oferowana wraz z Rembrandt-U, która z kolei ma zawierać mikroarchitekturę Zen 3+ opartą na 6 nm procesie technologicznym. Nowsza wersja Zen 3 ma również przynieść wsparcie dla pamięci DDR5 i interfejsu PCIe Gen4. Jeśli ta plotka okaże się prawdziwa, wszystkie te funkcje mogą być dostępne wyłącznie dla serii Ryzen 6000, podczas gdy Barcelo z 7 nm architekturą Zen 3, grafiką Vega i obsługą DDR4/PCIe Gen3 będzie częścią serii Ryzen 5000. Jakie więc zmiany przyniesie względem poprzednika? Tego jeszcze nie wiemy, ale spodziewać można się wyższego taktowania i innych pomniejszych usprawnień. 

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD szykuje odświeżenie serii Ryzen 5000. Nadchodzą procesory Barcelo

 0