AMD tłumaczy budowę procesora Ryzen Threadripper 1900X

AMD tłumaczy budowę procesora Ryzen Threadripper 1900X

Na przedpremierowej konferencji dotyczącej procesora Ryzen Threadripper 1900X wspomniano, że jednostka korzysta z konfiguracji blokowej "4-0-4-0". Wywołało to niemałe zamieszanie wśród dziennikarzy, jak również entuzjastów, którzy nie do końca rozumieli, jakie zmiany poczyniono w 4-układowym EPYC MCM (32 rdzenie), celem uzyskania procesora 8-rdzeniowego. Producent postanowił doprecyzować sprawę.

Jak nietrudno odgadnąć, Ryzen Threadripper 1900X ma dwa aktywne bloki CCX, rozrzucone pomiędzy różne układy składowe. Taka konfiguracja sprawia, że każdy z CCX-ów legitymuje się 8 MB pamięci podręcznej poziomu trzeciego, a także wyłącznym dostępem do zasobów uncore - dwukanałowego kontrolera pamięci, kontrolera PCIe, itd. Mając dwa aktywne bloki CCX, najtańszy procesor HEDT od AMD może pochwalić się ostatecznie ośmioma rdzeniami, 16 MB L3, czterokanałowym kontrolerem pamięci oraz 64 liniami PCIe. Decyzja o wyłączeniu całych CCX-ów, zamiast "obcięcia" ich z dwóch rdzeni jak chociażby w przypadku Ryzena 5 1400, została podyktowana chęcią zapewnienia przyległego 8-megabajtowego L3, co w przypadku korzystania z technologii NUMA może pomóc przy redukcji opóźnień.

Ryzen Threadripper 1900X ma dwa aktywne bloki CCX i są one rozrzucone pomiędzy różne układy krzemowe. Te zaś ułożone są na laminacie po przekątnej.

Fizycznie w procesorze Ryzen Threadripper 1900X znajduje się cała 32-rdzeniowa struktura EPYC MCM, tyle tylko, że połowa układów składowych jest całkowicie dezaktywowana, a druga połowa działa wedle scharakteryzowanego powyżej schematu. Co interesujące, wyłączając układy skorzystano z modelu określanego przez AMD mianem diagonalnego - odpowiednio aktywne i nieaktywne chipy ułożone są po przekątnej. Prawdopodobnie sprzyja to lepszemu rozpraszaniu energii cieplnej, choć nie wyklucza się też wpływu na prowadzenie ścieżek po laminacie. Powyżej można zobaczyć graficzny schemat, prezentujący właśnie procesor Ryzen Threadripper 1900X. Dla przypomnienia - w/w jednostka trafiła już do krajowych sklepów, a jej cena wynosi aktualnie około 2400 złotych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD tłumaczy budowę procesora Ryzen Threadripper 1900X

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł