AMD udostępnia łatkę dla Ryzenów pod Windows 11. Patch Microsoft wkrótce

AMD udostępnia łatkę dla Ryzenów pod Windows 11. Patch Microsoft wkrótce

Jest dobry powód ku temu, że Windows 11 jest wypuszczany etapami – nowy system operacyjny Microsoftu wciąż ma wiele niedociągnięć, które należy rozwiązać, zanim będzie gotowy do powszechnej dostępności. Na szczęście właściciele procesorów AMD Ryzen otrzymali już poprawki problemów, które obniżały wydajność ich CPU na Windows 11. 

Windows 11 zaliczył ciężki start, ale Microsoft i jego partnerzy sprzętowi szybko pracowali nad rozwiązaniem największych problemów wieku dziecięcego. W przypadku osób z platformami opartymi na AMD mowa tu choćby o dwóch błędach powodujących spadek wydajności procesorów Ryzen nawet o 15 procent w niektórych grach i 3-5 procent w kilku aplikacjach. Problem został dodatkowo wzmocniony przez pierwszą aktualizację Windows 11, która tylko pogorszyła sytuację, nawet jeśli naprawiła niektóre znane problemy w pierwotnym wydaniu Windows 11.

Właściciele procesorów AMD Ryzen otrzymują poprawki problemów, które obniżały wydajność ich CPU na Windows 11. 

Nowa aktualizacja Windows 11 naprawia problem z wydajnością procesorów AMD Ryzen

W zeszłym tygodniu Microsoft zaczął testować poprawkę jednego z problemów, który odpowiada za zwiększenie opóźnień w pamięci podręcznej L3 i spadek wydajności kopiowania. Oficjalna łatka (KB 5006476) zostanie wkrótce udostępniona użytkownikom systemu Windows 11 (ta już powinna być dostępna, ale niestety nieco się opóźnia), rozwiązując ten konkretny problem, a także kilka innych, które wpływają na dźwięk, połączenia Bluetooth, czas uruchamiania aplikacji, wyszukiwanie w systemie Windows i inne.

Drugi problem spowodowany był defektem sterownika UEFI CPPC (Collaborative Power and Performance Control 2), który odpowiada za planowanie wątków do najszybszego rdzenia procesora. Ta funkcja nie działała zgodnie z przeznaczeniem dla procesorów z ośmioma lub więcej rdzeniami i TDP powyżej 65 W, więc dotyczyło to większości komputerów do gier z procesorami Ryzen. AMD potwierdziło, że łatka jest już dostępna dla wszystkich użytkowników systemu Windows, którzy używają procesorów Ryzen, Epyc lub Threadripper.

Warto zauważyć, że problemy pojawiają się w czasie, gdy Intel przygotowuje się do wprowadzenia na rynek swoich 12. generacji procesorów Alder Lake, a większość przecieków wskazuje, że będą one dorównywać, a nawet przewyższać to, co mają do zaoferowania w kwestii wydajności procesory z serii Ryzen 5000, aczkolwiek przy wyższym zużyciu energii. Tak czy inaczej, zarówno AMD, jak i Microsoft, dotrzymali obietnicy, że udostępnią aktualizacje do końca tego miesiąca, co ułatwi życie użytkownikom AMD, którzy chcą przesiąść się na system Windows 11, a zwłaszcza tym, którzy już tego dokonali.

Zobacz także:

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD udostępnia łatkę dla Ryzenów pod Windows 11. Patch Microsoft wkrótce

 0