AMD udostępnia wsparcie dla USB 4 w procesorach Ryzen 6000

AMD udostępnia wsparcie dla USB 4 w procesorach Ryzen 6000

Nie da się ukryć, że AMD wyrobiło sobie markę m.in. długim wsparciem swoich produktów, czego najlepszymi przykładami są podstawka AM4 dla procesorów Ryzen czy sterowniki graficzne dla Radeonów, które mocno zyskują z czasem (co dobrze widać w naszych ostatnich testach GPU). Teraz zaś firma udostępniła nowy sterownik, dodający obsługę USB 4 w swoich CPU.

AMD wypuściło nowy sterownik chipsetu w wersji 4.06.10.651, skupiający się na obsłudze nowej platformy mobilnej AMD Ryzen 6000 Rembrandt. Oprogramowanie zawiera tak naprawdę sześć nowych sterowników, z których jeden dodaje obsługę USB 4 do Windows 10 i 11. Na razie ten sterownik dotyczy wyłącznie serii Ryzen 6000, ale spodziewamy się, że obsługa rozszerzy się do Ryzen 7000, gdy platforma AMD AM5 zadebiutuje pod koniec roku. 

AMD udostępniło nowy sterownik, dodający obsługę USB 4 w swoich CPU z serii Ryzen 6000. 

USB 4 to najnowsza wersja standardu łączności USB, która wprowadza kilka bardzo istotnych zmian w stosunku do starszych specyfikacji USB 3.2. Te obejmują wzrost przepustowości do 40 Gb/s na „najwyższej jakości” portach USB 4, co jest taką samą prędkością jak Thunderbolt 3. Jednak standard USB 4 pozwala również na wolniejsze implementacje 20 Gb/s, pozwalając obniżyć koszty lub wymagania dotyczące zasilania. USB 4 może również współpracować z urządzeniami Thunderbolt 3 dzięki prędkości 40 Gb/s, ale integracja jest opcjonalna dla producentów.

Ryzen 6000 to pierwsza platforma AMD, która w pełni obsługuje standard USB 4, który jest w pełni zintegrowany z samym procesorem. Na szczęście jedyną obsługiwaną wersją jest implementacja 40 Gb/s, więc wszystkie laptopy Ryzen 6000 z portem USB 4 będą oferowały najwyższą specyfikację tego standardu.

Pozostałe pięć sterowników dodanych do tej aktualizacji chipsetu to: Wireless Button Driver, PMF Driver, PPM Provisioning File Driver, AMS Mailbox Driver i S0i3 Filter Driver - nie jest jednak jasne, czy będą one przeznaczone wyłącznie dla urządzeń mobilnych Ryzen 6000.

AMD dodało również kilka poprawek błędów i optymalizacji wydajności do nowego sterownika chipsetu, przy czym większość z nich ma zastosowanie na wszystkich platformach Ryzen. Te ulepszenia obejmują poprawki błędów dla sterowników I2C, UART, MicroPEP oraz poprawki błędów i ulepszenia wydajności dla sterownika PSP. AMD zaktualizowała również sterownik urządzenia PCI Device Driver, aby uwzględnić obsługę nowych programów. Ulepszenia będą działać na wszystkich platformach Ryzen.

Aktualizacje, które dotyczą tylko platform mobilnych Ryzen, obejmują dwa elementy. Pierwszy dotyczy oprogramowania do zarządzania mocą AMD, które otrzymało ulepszoną obsługę mobilną Ryzen 9, a drugi to sterownik SFH otrzymujący obsługę powiadomień w trybie samolotowym.

Nowy sterownik można pobrać na stronie AMD, aby uzyskać najlepsze wyniki, zalecane jest odinstalowanie poprzedniego sterownika chipsetu przed zainstalowaniem najnowszej aktualizacji, choć nie jest to bezwzględnie wymagane.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD udostępnia wsparcie dla USB 4 w procesorach Ryzen 6000

 0