AMD wprowadza procesory AMD EPYC z rodziny Siena. Do 64 rdzeni Zen 4c na pokładzie

AMD wprowadza procesory AMD EPYC z rodziny Siena. Do 64 rdzeni Zen 4c na pokładzie

AMD rozszerzyło swoją ofertę 4. generacji procesorów EPYC o nową serię EPYC 8004 znaną pod nazwą kodową "Siena". Producent chwali się, że dzięki rdzeniom Zen 4c te CPU umożliwiają dostawcom usług tworzenie bardziej energooszczędnych i zróżnicowanych platform do inteligentnych urządzeń brzegowych, jak te służące do sprzedaży, produkcji czy telekomunikacji, ale także do centrów danych, chmur i innych zastosowań.

Procesory Siena mają zupełnie nową obudowę SP6, zawierają do 64 rdzeni Zen 4c i są wyposażone w sześciokanałowy podsystem pamięci DDR5. „Nowe procesory EPYC z serii 8004 umacniają pozycję AMD na rynku platform z jednym gniazdem, oferując doskonałą efektywność energetyczną procesora w pakiecie dostosowanym do potrzeb infrastruktury o ograniczonej przestrzeni i mocy” – powiedział Dan McNamara, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Server Business AMD.

EPYC 8004
 

Procesory AMD EPYC 8004 „Siena” do inteligentnych aplikacji ponownie wykorzystują podstawowe komponenty procesorów Bergamo dla serwerów o dużej gęstości, takie jak cztery 16-rdzeniowe chiplety ogólnego przeznaczenia Zen 4c, a także układ I/O używany przez te procesory. CPU posiadają od ośmiu do 64 rdzeni o taktowaniu 2,0 – 3,10 GHz i TDP od 80 W do 200 W. Możliwe jest jednak skonfigurowanie tych procesorów aż do 225 W lub zmniejszenie ich zużycia energii do 70 W.

Chociaż rdzenie Zen 4c są mniejsze i mniej energochłonne niż pełnowymiarowe rdzenie Zen 4, obsługują ten sam zestaw funkcji, co ich większe odpowiedniki.

Chociaż rdzenie Zen 4c są mniejsze i mniej energochłonne niż pełnowymiarowe rdzenie Zen 4, obsługują ten sam zestaw funkcji, co ich większe odpowiedniki, dzięki czemu mogą uruchamiać aplikacje wymagające instrukcji takich jak AVX-512. Procesory z serii EPYC 9004 zapewniają wyższą wydajność, ale CPU EPYC 8004 niższy całkowity koszt posiadania i wyższą efektywność energetyczną. 

EPYC 8004
 

AMD twierdzi, że Siena oferuje do 2x lepszą wydajność na wat w porównaniu do konkurentów (Xeon Platinum 8490H, Xeon Platinum 8471N) w SPECpower_ssj 2008. EPYC 8324P wykazuje do 1,16x lepszą wydajność na rdzeń w zadaniach kodowania wideo (niż Intel 32-rdzeniowy Xeon 6421N), zgodnie z wynikami testów przeprowadzonych przez AMD. W przypadku obciążeń IoT Edge ośmiordzeniowy procesor EPYC 8024P oferuje prawie 1,8 razy większą całkowitą przepustowość  SPECrate 2017_int_base na szafę o mocy 8 kW w porównaniu z ośmiordzeniowym konkurentem (Xeon Platinum 8471N firmy Intel).

EPYC 8004
 

Nowe procesory AMD EPYC z serii 8004 są wyposażone w sześciokanałowy podsystem DDR5-4800, który obsługuje do 1,152 TB pamięci. Inteligentne serwery brzegowe to stosunkowo nowy typ aplikacji. Niektóre z tych maszyn mogą wykorzystywać tradycyjne procesory, podczas gdy inne wykorzystują akceleratory specjalnego przeznaczenia. To powiedziawszy, nowoczesne możliwości I/O są niezbędne w przypadku takich maszyn. Dlatego AMD Siena obsługuje również 96 linii PCIe 5.0, z czego 48 wspiera protokół CXL 1.1+ na potrzeby zaawansowanych, nowoczesnych akceleratorów (do wnioskowania AI lub innych aplikacji) i/lub ekspanderów pamięci.

EPYC 8004
 

AMD twierdzi, że procesory EPYC 8004 „Siena” są dostępne w nowych serwerach brzegowych firm Dell (PowerEdge C6615), Lenovo (ThinkEdge SE455 V3) i Supermicro (serwery WIO generacji H13). Nowe procesory są również wspierane przez firmy Ericsson i Microsoft Azure.

 Oto najważniejsze cechy nowych procesorów AMD EPYC 8004:

  • Mogą zapewnić nawet 2-krotnie lepszą wydajność w przeliczeniu na pobór energii urządzenia w porównaniu do najlepszego rozwiązania konkurencji do obsługi sieci.

  • Mogą zapewnić nawet 2,4-krotnie więcej klatek/godzin/systemów w przeliczeniu na Wat w porównaniu do produktów konkurencji do obsługi sieci.

  • Mogą zapewnić tysiące dolarów oszczędności na kosztach energii w przypadku inteligentnych systemów brzegowych, które wykorzystują mniejsze węzły serwerowe zamiast szaf rackowych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wprowadza procesory AMD EPYC z rodziny Siena. Do 64 rdzeni Zen 4c na pokładzie

 0