AMD wspomina o Zen 4 oraz RDNA 3 i obiecuje niezwykle konkurencyjne produkty

AMD wspomina o Zen 4 oraz RDNA 3 i obiecuje niezwykle konkurencyjne produkty

AMD poczuło wiatr w żaglach po premierze procesorów Zen 3, które okazały się niezwykle udane z perspektywy producenta, ale i użytkowników. Firma nie zamierza jednak spoczywać na laurach i już szykuje kolejne generacje swojej architektury Zen. Co prawda procesory bazujące na technologii Zen 3 zadebiutowały dopiero w listopadzie, ale AMD już wspomina o ich następcach, które pozwolić mają na zachowanie konkurencyjności i rozwinięcie portfolio. W wywiadzie dla portalu AnandTech dr Lisa Su oraz w rozmowie z The Street Rick Bergman (szef działu Computing and Graphics Business Group) poruszyli temat planów odnośnie Zen 4 i celów wydajnościowych stawianych przed architekturą graficzną RDNA 3. 

AMD już wspomina o następcach Zen 3i RDNA 2, którzy pozwolić mają na zachowanie konkurencyjności i rozwinięcie portfolio.

AMD wspomina o Zen 4 oraz RDNA 3 i obiecuje niezwykle konkurencyjne produkty

Zacznijmy od Zen 4. Wraz z tą architekturą AMD planuje przejście na nową podstawkę AM5, co pozwoli też na wsparcie nowych pamięci RAM w standardzie DDR5 oraz protokołu USB 4.0. Obecnie producent celuje, by Zen 4 było niezwykle konkurencyjne na rynku i w związku z tym chce wprowadzić szereg usprawnień w zakresie IPC (instrukcje na cykl zegara). Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Zen 3, gdzie wprowadzono usprawnienia w zakresie struktury cache, predykcji gałęzi i potokach, AMD chce wraz z Zen 4 osiągnąć podobne efekty. Co prawda architektura x86 nie pozostawia już zbyt wiele pola do poprawy, ale jeśli producentowi uda się dokonać usprawnień w kilku obszarach, to po ich zsumowaniu można liczyć na naprawdę dobre efekty, jak widać było to ostatnio, gdzie w Zen 3 udało się osiągnąć 19% wzrost IPC względem poprzedniej generacji. Co więcej, nowe CPU produkowane mają być w oparciu o 5 nm proces technologiczny TSMC, a niewykluczone, że AMD zdecyduje się też zwiększyć liczbę rdzeni w ramach CCX/CCD. Premiera procesorów Zen 4 spodziewana jest pod koniec roku.    

Jeśli zaś chodzi o architekturę graficzną RDNA 3, to Czerwoni zamierzają postawić przede wszystkim na wysoką wydajność na wat. Strategia ma być więc podobna do tego, co udało się uzyskać wraz z RDNA 2, gdzie również mamy dużą poprawę wydajność na wat. Tym samym na pierwszym miejscu AMD stawia na efektywność energetyczną, pytanie tylko jak przełoży się to na czystą wydajność, szczególnie w porównaniu z zieloną konkurencją.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wspomina o Zen 4 oraz RDNA 3 i obiecuje niezwykle konkurencyjne produkty

 0