AMD wykupuje Xilinx za 35 mld USD i staje się liderem segmentu HPC

AMD wykupuje Xilinx za 35 mld USD i staje się liderem segmentu HPC

Kilka tygodni temu w sieci pojawiła się plotka sugerująca, że AMD prowadzi rozmowy na temat wykupienia Xilinx. Ta okazała się prawdziwa, ponieważ producentów Ryzenów i Radeonów potwierdził przejęcie firmy specjalizującej się w układach FPGA. Koszt tej transakcji jest wyższy niż pierwotnie donoszono, ponieważ wyniósł 35 mld USD (wcześniej sugerowano kwotę 30 mld USD), ale w jej rezultacie AMD stało się "liderem branży wysokowydajnych systemów obliczeniowych (HPC)". Czerwoni wykupują Xilinx w całości w ramach transakcji giełdowej, co zwiększy wartość TAM (całkowity rynek docelowy) firmy do 110 mld USD i rozwinie jej biznes związany z centrami danych.

Producentów Ryzenów i Radeonów potwierdził przejęcie firmy specjalizującej się w układach FPGA.

AMD chce wykupić Xilinx za 30 mld USD 

AMD chwali się, że po zakończeniu przejęcia oferować będzie "najmocniejsze w branży portfolio wysokowydajnych technologii", w tym CPU, GPU, FGPA, Adaptive SoC i specjalistycznego oprogramowania. Odnosząc się do tego wykupienia, CEO przedsiębiorstwa, dr Lisa Su, powiedziała: „Nasze nabycie Xilinx wyznacza kolejną odnogę w naszej podróży, w ramach której AMD stanie się liderem branży HPC i pierwszym partnerem dla największych i najważniejszych firm na świecie z rynku technologicznego”. Swoje trzy grosze dorzucił także Victor Peng, prezes Xilinx, który stwierdził: „Jesteśmy podekscytowani, że dołączamy do rodziny AMD. Nasza współdzielona kultura innowacji, doskonałości i współpracy sprawia, że umowa ta jest idealną kombinacją. Razem, poprowadzimy nową erę wysokowydajnych i adaptacyjnych systemów obliczeniowych”.   

Transakcja ma zostać zakończona do końca 2021 roku i obecnie oczekuje na zgody stosownych urzędów. Układy FPGAs (Field Programmable Gate Arrays), czyli bezpośrednio programowalna macierz bramek, w których specjalizuje się Xilinx, to rodzaj układu logicznego, który może być wielokrotnie programowany bez konieczności demontażu (w locie), dzięki czemu oferuje istotną przewagę nad klasycznymi CPU czy GPU w profesjonalnym wykorzystaniu. Xilinx posiada więc naprawdę specjalistyczną technologię z tego zakresu, a ich najnowsze 7 nm ACAPy Versal Premium oferują interfejs PCIe 5.0 i wsparcie dla łącza CXL, odbiorników 112G, 600G rdzeni ethernet oraz 123 TB/s przepustowości w ramach network-on-chip (NOC). Nabywając Xilinx, AMD mogłoby wdrażać ściśle zintegrowane rozwiązania łączące CPU+FPGA, które dobrze pasują do stosowanego przez firmę designu chipletu.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD wykupuje Xilinx za 35 mld USD i staje się liderem segmentu HPC

 0