AMD z najlepszych wynikiem udziałów w rynku procesorów x86 od 2013 roku

AMD z najlepszych wynikiem udziałów w rynku procesorów x86 od 2013 roku

Jeśli śledzicie doniesienia na temat procesorów, to wiecie, że od kilku lat, a konkretnie od premiery architektury Zen, AMD znajduje się na fali wznoszącej. Odbywa się to oczywiście kosztem Intela, który tym samym musi podzielić się ze swoim rywalem większym kawałkiem tortu, jakim jest rynek CPU, niż dotychczas. Sukces AMD wynika po części z niezwykle udanych produktów, w tym układów bijących rekordy, jeśli chodzi liczbę rdzeni, których ceny wypadają bardzo korzystnie na tle rywali. Z drugiej strony nie można zapomnieć tu jednak o problemach giganta z Santa Clara, który ma ogromne trudności z wdrażaniem niższych procesów litograficznych, oferując nam przez wiele lat 14 nm produkty. Jak wynika zaś z najnowszego raportu firmy analitycznej Mercury Research, doprowadziło to do największego udziału AMD w rynku procesorów od 2013 roku.

Jak wynika zaś z najnowszego raportu firmy analitycznej Mercury Research, doprowadziło to do największego udziału AMD w rynku procesorów od 2013 roku.

Producent Ryzenów notuje stabilne wzrosty praktycznie w każdym segmencie rynku CPU x86 od czasów wprowadzenia swojej 14 nm architektury Zen w 2017 roku. I tak, w drugim kwartale bieżącego roku AMD pochwalić może się już 19,2% udziałami na rynku desktopowych procesorów i dla porównania w drugim kwartale 2017 roku liczba ta wynosiła 11,1%. Trzeba więc przyznać, że różnica jest naprawdę duża. Podobnie zresztą wygląda sytuacja, jeśli chodzi o rynek notebooków, który w tym roku okazał się być przełomowy dla przedsiębiorstwa, a to dzięki 7 nm układom APU Ryzen 4000, które stanowią realną konkurencję dla laptopowych CPU Intela. I tak, obecnie AMD kontroluje 19,9% tego segmentu rynku, co stanowi rekordowy wynik w jego historii. W 2018 roku, kiedy pierwsze laptopy dopiero zaczynały otrzymywać Ryzeny, udziały w rynku wynosiły tylko 8,8%.

Jednak segmentem, w którym AMD zdaje się odnosić największe sukcesy, jest niezwykle lukratywny rynek serwerowych procesorów. Wraz z debiutem układów EPYC opartych o architekturę Zen 2, zainteresowanie tymi produktami wykazali tacy giganci jak Microsoft, NVIDIA czy IBM. W czwartym kwartale 2017 roku AMD posiadało zaledwie 0,4% udziałów w rynku serwerowym, obecnie jest to zaś 5,8%. Nie jest to może duża liczba, a Intel wciąż cieszyć może się absolutną dominacją w tym segmencie ale wzrost jest ogromny. Co więcej, tempo wzrostu jest bardzo szybkie, co powinno niepokoić Niebieskich. Poza tym, sprzedaż EPYCów w bardzo dużym stopniu przyczyniła się do świetnych wyników finansowych AMD za drugi kwartał. Przedsiębiorstwo może obecnie się pochwalić całkowitymi udziałami w rynku procesorów x86 na poziomie 18,3%, co jest najlepszym wynikiem firmy od trzeciego kwartału 2013 roku.   

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD z najlepszych wynikiem udziałów w rynku procesorów x86 od 2013 roku

 0