AMD zabrania producentom wydawania BIOS-ów dla płyt AM4 X370 wspierających Ryzeny 5000

AMD zabrania producentom wydawania BIOS-ów dla płyt AM4 X370 wspierających Ryzeny 5000

Tydzień temu usłyszeliśmy o nieoficjalnych BIOS-ach dla płyt ASRock X370, które oferowały wsparcie dla procesorów Ryzen 5000, choć oczywiście bez pełni oferowanych korzyści, jak choćby PCIe 4.0. Oprogramowanie zostało wydane anonimowo, jednak po cichu zastanawialiśmy się, czy to sam ASRock w taki sposób nie zadziałał na rzecz swojej społeczności, nie chcąc jednocześnie podpaść AMD, wydając BIOS-y oficjalnie. Jest to bardzo prawdopodobny scenariusz, bo jak się okazuje, AMD robi wszystko, co w ich mocy, aby producenci płyt głównych nie oferowali obsługi desktopowych procesorów Ryzen 5000 na płytach głównych X370. Zostało to potwierdzone  przez przedstawiciela ASRocka, w odpowiedzi na pytania klientów, czy otrzymają wsparcie Zen 3 na starszych płytach z serii 300.

To nie producenci płyt głównych blokują wsparcie Ryzenów 5000 na płytach X370, ale samo AMD. ASRock próbował nieoficjalnie udostępnić BIOS swoim użytkownikom, co szybko wychwycił producent Ryzenów i zażądał zakończenia takich działań. Quo vadis AMD?

Wygląda na to, że X370 i pozostałe płyty główne z chipsetami z serii 300 otrzymają obsługę procesorów Ryzen tylko do serii 3000XT (Matisse Refresh). Jeśli zastanawiacie się, dlaczego producenci płyt głównych nie udostępnili jeszcze  BIOS-u dla nowych procesorów Ryzen 5000 opartych na Zen 3, to wygląda na to, że samo AMD jest tutaj problemem. Poniżej treść wiadomości, która została przesłana do redakcji Hardwareluxx.

Cześć Jörg,
Niestety, otrzymaliśmy ostrzeżenie od AMD, że X370 nie powinno obsługiwać procesorów Vermeer.
Oczywiście, jakiś klient nie utrzymał tego pod stołem, AMD to wychwyciło i powiedziało, że ASRock nie powinien już tego robić.
Załączony plik to BIOS i jest to ostatni BIOS, który mogę Ci udostępnić w tym przypadku, przekaż go użytkownikowi nieoficjalnie pod stołem.
Dzięki,

Producent Ryzenów usilnie blokuje działania producentów, którzy jasno mówią, że nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby płyty X370 obsługiwały nowe Ryzeny. W niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność usunięcia wsparcia dla starszych układów, ze względu na ograniczoną pojemność BIOS-u, jednak czemu nie dać wyboru użytkownikom, na co ma pozwalać ich płyta?  W rzeczywistości nawet płyty z serii 400, X470 i B450 nie mają oficjalnej obsługi procesorów Ryzen 5000. Wsparcie dla tych produktów jest tylko w wersji BETA, co oznacza, że ​​odpowiedzialność za błędy spoczywa na dostawcy płyty, a nie na samym AMD.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zabrania producentom wydawania BIOS-ów dla płyt AM4 X370 wspierających Ryzeny 5000

 0