AMD: Zapomnijcie o grafenie. Utknęliśmy w krzemie na co najmniej 7-10 lat

AMD: Zapomnijcie o grafenie. Utknęliśmy w krzemie na co najmniej 7-10 lat

Pomimo regularnie pojawiających się nowych zapowiedziach o potencjalnej dostępności wspaniałego materiału jakim jest grafen, Wiceprezes i dyrektor generalny AMD stanowczo storpedował wszelkie nadzieje na szybkie odejście od krzemu i uzyskanie większej mocy obliczeniowej dzięki nowym rozwiązaniom. Forrest Norrod zapytany o przyszłość bez krzemu jako głównego materiału w produkcji układów scalonych powiedział, że utkniemy w tradycyjnych metodach możne nawet na kolejną dekadę. Norrod dodał również, że bez techniki układania chipów 3D, technologia chipletów AMD jest tylko chwilową ucieczką od ograniczeń jakie napotyka rozwój procesorów.

Dyrektor AMD nie przewiduje w najbliższych latach możliwości odejścia od krzemu i rozpoczęcia produkcji procesorów w oparciu o nowe materiały. Póki co czeka nas warstwowe CPU, a następnie dalsze zmiany w procesie technologicznym i dojście do 3 nm.

Na pytanie słuchaczy o zmiany związane z wykorzystywaniem krzemu, zadane podczas konferencji Rice Oil and Gas HPC w Houston, Norrod powiedział: "Najprostszą odpowiedzią na to pytanie to 7 do 10 lat... nie, ja tego nie widzę. Uważam, że jest wyraźna droga prowadząca do wprowadzenia tradycyjnego krzemu w 3 nm. Tak więc kolejne procesy technologiczne otrzymamy za 5 do 6 lat. Nie wiadomo co będzie dalej. Z drugiej strony jednocześnie stawiamy na kwant". Kiedy jednak według AMD można się spodziewać rozwoju komputerów kwantowych? Norrod jest tutaj jeszcze bardziej ostrożny w przewidywaniach mówiąc, że "Technologia kwantowa osiągnie dojrzałość za 10 do 100 lat. Stawiałbym raczej... Najprawdopodobniej to nie będzie 10, ale raczej 20 do 30 lat. To albo odległy okres, albo wcale nie trzeba będzie długo czekać. A może i tak i tak. Kto wie, wszystko jest możliwe w kwantowej grze. Cokolwiek będzie, wygląda na to, że utknęliśmy w krzemie na kolejne 10 lat".

 AMD: Zen 2 to krótkotrwałe rozwiązanie. Przyszłość to warstwowe CPU

Komputery kwantowe to technologia, która rozpala wyobraźnię i budzi ogromne nadzieje na przyszłość. Taki sprzęt będzie posiadał ogromne moce obliczeniowe, które mają przynieść nagłe zmiany w przemyśle. Pierwsze komercyjne rozwiązania kwantowe właśnie wchodzą na rynek w postaci chmur obliczeniowych IBM. Jeden komputer kwantowy mieści się w szklanej obudowie o szerokości niecałych 3 metrów, a w środku panują stałe, ściśle określone warunki, bez których kubity nie zachowałyby swoich właściwości. Komputer musi być odizolowany od jakichkolwiek wibracji, promieniowania elektromagnetycznego, a utrzymywana temperatura musi być ujemna. Nie dziwi więc fakt, że IBM wyłącznie zdalnie udostępnia moc obliczeniową komputerów. Prócz IBM, również Google i Microsoft pracują nad procesorami opartymi o technologię kubitową.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD: Zapomnijcie o grafenie. Utknęliśmy w krzemie na co najmniej 7-10 lat

 0