AMD jest kolejną firmą, która opublikowała już swoje wyniki finansowe i choć widać ogromny spadek sprzedaży procesorów konsumenckich, to liczby wyglądają optymistycznie, a z pewnością prezentują się znacznie lepiej, niż u Intela.
Kilka dni temu Intel opublikował swoje wyniki finansowe i nie da się ukryć, że nie znajdziemy tam powodów do zachwytu. Większość firm z branży cierpi obecnie z powodu złej sytuacji gospodarczej i przesycenia rynku konsumenckiego po pandemii koronawirusa, która wywołała zwiększone zainteresowanie nowymi komputerami. Teraz mamy załamanie popytu i można było się domyślać, że konkurent AMD również z tego powodu ucierpi. Osiągi firmy są jednak znacznie lepsze i choć kategoria konsumenckich procesorów spadła naprawdę dramatycznie, to jednak wynik końcowy jeszcze lepszy ostatni kwartał niż rok wcześniej i rekordowy rok dla firmy.
Raport finansowy AMD pokazuje, że choć przychód działu procesorów konsumenckich drastycznie spadł, to firma jest w doskonałej kondycji.
AMD w ostatnim kwartale uzyskało przychód w wysokości 5,6 mld USD, co stanowi wzrost o 16% w stosunku do poprzedniego roku. W przeciwieństwie do Intela, który odnotował spadek o 32% do 14 mld USD. Zysk netto AMD spadł o 2% w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniósł zaledwie 21 mln USD. To jednak głównie przez dodatkowe wydatki związane z przejęciem Xilinx. W oparciu o Non-GAAP, firma uzyskała zysk netto w wysokości 1,11 mld USD. Oznacza to również 23,6 mld USD przychodu dla AMD za cały rok 2022, co stanowi wzrost o 44% w stosunku do 2021 roku. 2022 był rekordowym rokiem dla firmy, a zysk netto w wysokości 1,32 mld dolarów za cały rok to dodatkowy powód do zadowolenia.
Segment kliencki, który obejmuje procesory dla konsumentów, niestety nie radził sobie najlepiej. W rzeczywistości odnotował spadek o 51%, z 1,83 mld dolarów do 903 mln dolarów. Ten dział również odnotował stratę operacyjną w wysokości 152 mln USD. Z drugiej strony, dział Data Center radzi sobie bardzo dobrze, odnotowując wzrost o 42% i przynosząc przychód w wysokości 1,655 mld USD, a także zysk operacyjny w wysokości 444 mln USD.
Segment Gaming odnotował spadek o 7%, co jest znacznie mniejszą wartością niż w przypadku segmentu Client (procesory konsumenckie). Gaming zarobił 1,644 mld USD i wypracował zysk operacyjny w wysokości 266 mln USD. Przejęcie firmy Xilinx przyczyniło się do wzrostu przychodów w segment Embedded. W ubiegłym roku było to 71 mln USD, w tym roku 1,397 mld USD (wzrost o 1868%). Znakomity jest również zysk operacyjny w wysokości 699 mln USD.
Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD ze świetnymi wynikami finansowymi za rok 2022. Padły nawet rekordy...