AMD Zen 3 ma zapewniać 8% wzrost IPC i o 200 MHz wyższe zegary niż Zen 2

AMD Zen 3 ma zapewniać 8% wzrost IPC i o 200 MHz wyższe zegary niż Zen 2

W sieci pojawiły się nowe plotki na temat nadchodzącej architektury Zen 3 od AMD. Według najnowszych przecieków, przyszłoroczna architektura ma przynieść skok wydajności na zegar co najmniej o 8 procent większy, w porównaniu do obecnej serii procesorów Ryzen 3000. Podczas ostatniej konferencji Innovators Highlights Epyc w Wielkiej Brytanii potwierdzono kilka kluczowych informacji o mikroarchitekturze Zen 3, łącznie z faktem, że firma utrzymuje projekt 8 rdzeni na chiplet jak obecnie w Zen 2, z kilkoma znaczącymi ulepszeniami w hierarchii pamięci podręcznej czy też w infinity fabric. Przełożyć się to ma na niższe opóźnienia pamięci podręcznej, wyższe IPC i wyższe częstotliwości taktowania.

Nowe plotki sugerują, że MD Zen 3 ma zapewniać 8% wzrost IPC i o 200 MHz wyższe zegary niż Zen 2.

Wszystko to wywołało jednak pewne spekulacje na temat  nowej generacji mikroarchitektury Zen 3. Podejrzewano, że Zen 3 będzie jedynie przystankiem pomiędzy generacjami, z łagodnymi zmianami i ulepszeniami. Jeśli wierzyć plotkom, jest to dalekie od prawdy, a Zen 3 przyniesie znaczną poprawę wydajności w stosunku do układów z serii Ryzen 3000. Bardziej przypominać ma to przejście od serii Ryzen 2000 do serii Ryzen 3000, niż od Ryzen 1000 do Ryzen 2000. To jednak nie koniec przecieków, bo kolejne, powołujące się na chińskie laboratoria AMD, twierdzi, że wczesne próbki inżynieryjne pracują z zegarami wyższymi o 200 MHz niż niż próbki Zen 2.

Nie jest do końca jasne, czy wyższe zegary wynikają z ulepszenia procesu produkcyjnego FinFET 7 nm TSMC, czy z powodu ulepszonej siatki zegarów mikroarchitektury Zen. Jeśli to prawda, może to oznaczać, że niektóre procesory AMD Ryzen z serii 4000  będą celować w częstotliwości zbliżone do 5 GHz wraz z OC, co jest dalekie od ~ 4,1 Ghz pierwszej generacji Ryzenów. Póki co należy jednak pamiętać, że wszystko to zaledwie pogłoski, które należy traktować z odpowiednim dystansem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD Zen 3 ma zapewniać 8% wzrost IPC i o 200 MHz wyższe zegary niż Zen 2

 0