AMD zwiększa udziały w rynku procesorów, Ryzeny coraz popularniejsze

AMD zwiększa udziały w rynku procesorów, Ryzeny coraz popularniejsze

Architektura Zen okazała się być dla AMD strzałem w dziesiątkę i pozwoliła firmie powrócić do rywalizacji na rynku procesorów, zarówno w segmencie serwerowym (układy EPYC), jak i konsumenckim (CPU z rodziny Ryzen) oraz HEDT (Threadrippery). I choć produkty czerwonej ekipy nie zawsze dorównują wydajnością (w szczególności w przeliczeniu na rdzeń) tym od Intela, to jednak nie odstają znacząco, a przy tym przeważnie są zdecydowanie korzystniej wycenione z punktu widzenia potencjalnego klienta. Trudno więc być zaskoczonym faktem, że AMD zyskuje udziały na rynku procesorów x86, co wyraźnie widoczne było już w trzecim kwartale, a powinno być jeszcze bardziej zauważalne w obecnym, ostatnim kwartale 2018 roku. Potwierdzają to najnowsze dane firmy analitycznej Mercury Research, która opublikowała swój raport za okres od lipca do września bieżącego roku, z którego wynika, że AMD zyskuje udziały rynkowe we wszystkich kluczowych sektorach rynku procesorów i dobiło już do 13% udziałów na rynku procesorów stacjonarnych. Największe zyski zostały odnotowane w segmencie komputerów osobistych, co wynika z rosnącego znaczenia procesorów Ryzen.

AMD zyskuje udziały rynkowe we wszystkich kluczowych sektorach rynku procesorów i dobiło już do 13% udziałów na rynku procesorów stacjonarnych.

AMD zwiększa udziały w rynku procesorów, Ryzeny coraz popularniejsze

Ogólny udział firmy AMD w rynku procesorów x86, wyłączając Internet Rzeczy (IoT), wyniósł 10,6%, co jest wzrostem o 1,5 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 3,1 punktu procentowego w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. W najbardziej interesującym nas segmencie procesorów do komputerów stacjonarnych (bez IoT) udział firmy w rynku wyniósł 13%, co stanowi wzrost o 0,8 i 2,1 punktu procentowego odpowiednio z kwartału na kwartał i porównując do tego samego kwartału rok temu. Zanotowano także wzrost w segmencie procesorów do notebooków (bez IoT), gdzie udział Czerwonych w rynku wyniósł 10,9%, co stanowi wzrost o 2,1 i 4,1 punktu procentowego w porównaniu do tych samych okresów. Analitycy są zgodni, że tak dobre wyniki to w dużej mierze zasługa CPU z rodziny Ryzen, choć serwerowe układy EPYC także cieszą się coraz większą popularnością.

Taki stan rzeczy trudno uznać za zaskoczenie, szczególnie w obliczu ostatnich problemów Intela z dostarczaniem na rynek odpowiednich ilości 14 nm procesorów, co spowodowało mocne podwyżki cen produktów Niebieskich. Nie pomogło tu także wprowadzenie nowej serii układów, gdyż za flagowy model Core i9-9900K zapłacić trzeba przeszło 3000 zł, niemal dwa razy tyle co za Core i7-8700K. To spowodowało, że użytkownicy chcący złożyć nowy komputer zdecydowanie częściej sięgają obecnie po produkty AMD z serii Ryzen. Dla przykładu, w sklepie Mindfactory (największy dystrybutor elektroniki w Niemczech) udziały Czerwonych w sprzedaży procesorów wynosiły w ubiegłym miesiącu aż 71% (we wrześniu było to 65%). Sklep potwierdza także, że w przypadku oferty Intela, wciąż zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się modele poprzedniej generacji, a nie najnowsze układy Coffee Lake Refresh, które są wyraźnie droższe od poprzedników. W przyszłym roku AMD ma z kolei dużą szansę wyszarpać jeszcze większe udziały w rynku od Intela, a to za sprawą 7 nm układów Ryzen bazujących na architekturze Zen 2. Te powinny zadebiutować w pierwszej połowie 2019 roku, natomiast Intel spodziewa się przesiadki na 10 nm dopiero w drugiej połowie.

mindfactory - sprzedaż procesorów w październiku

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zwiększa udziały w rynku procesorów, Ryzeny coraz popularniejsze

 0