AMD zwiększa wymagania dla monitorów z obsługą FreeSync

AMD zwiększa wymagania dla monitorów z obsługą FreeSync

AMD ogłosiło zaktualizowane wymagania dla technologii FreeSync, której główną zaletą było to, że jest tańszą alternatywą dla zastrzeżonego standardu G-SYNC od NVIDII. A wynika to głównie ze sposobu działania tej funkcji, a w mniejszym stopniu z jej wydajności. 

W przeciwieństwie do technologii G-SYNC od NVIDII, która opierała się na dedykowanym module sprzętowym wewnątrz monitora w celu przetwarzania adaptacyjnej synchronizacji liczby klatek na sekundę, FreeSync było podejściem opartym na oprogramowaniu, zbudowanym na bazie rozwiązania Adaptive Sync od VESA.

AMD wprowadziło obowiązek, aby monitory i telewizory miały częstotliwość odświeżania co najmniej 144 Hz, by mogły obsługiwać FreeSync.

Zazwyczaj zdecydowana większość monitorów o częstotliwości odświeżania 60, 75, 90 i 120 Hz ma obecnie certyfikat FreeSync. I choć początkowo początkowo działało to jedynie przez DisplayPort, z biegiem czasu wiele monitorów FreeSync zaczęło obsługiwać również HDMI. HDMI wydaje się znacznie powszechniejsze, szczególnie w segmencie budżetowym, gdzie większość monitorów jest domyślnie wyposażona w kabel HDMI. FreeSync okazał się takim sukcesem, że NVIDIA była zmuszona wprowadzić standard „G-SYNC Compatible”, będący w gruncie rzeczy jej odpowiedzią na rozwiązanie Czerwonych. 

 FreeSync, FreeSync Premium i FreeSync Premium Pro - co to jest i czym się różnią?

Jednak w związku z nowymi wymaganiami, AMD wprowadziło obowiązek, aby monitory i telewizory miały częstotliwość odświeżania co najmniej 144 Hz, by funkcja FreeSync działała. Dotyczy to wszystkich monitorów i telewizorów o rozdzielczości poziomej mniejszej niż 3440 pikseli.

Dlatego monitory o proporcjach 16:9, niezależnie od tego, czy to 1080p (1920 × 1080 pikseli) – najpopularniejsza rozdzielczość – czy 1440p (2560 × 1440 pikseli) lub cokolwiek niższego, będą teraz musiały obsługiwać częstotliwość 144 Hz, aby można je było sklasyfikować jako FreeSync. Oznacza to, że przyszłe budżetowe monitory wkrótce stracą oznaczenie FreeSync.

W przypadku monitorów FreeSync Premium o wyższej rozdzielczości najniższa dopuszczalna częstotliwość odświeżania została ustawiona na 120 Hz. W swoim poście na blogu AMD pisze:

„W przypadku monitorów i telewizorów zwiększono maksymalne częstotliwości odświeżania wymagane do certyfikacji technologii AMD FreeSync™, aby odzwierciedlić dzisiejsze najlepsze w swojej klasie standardy, a wymagania HDR zostały dostosowane do specyfikacji ekosystemu.

Wymagania dotyczące notebooków pozostają bez zmian, a istniejące wyświetlacze z certyfikatem technologii AMD FreeSync™ będą nadal obsługiwane”. 

Szczegółowe informacje na temat nowych wymagań można znaleźć w poniższej tabeli:

 

Laptopy

Monitory i TV

FreeSync™

Maksymalna częstotliwość odświeżania: 40-60 Hz

Maksymalna częstotliwość odświeżania: ≥ 144 Hz

FreeSync™ Premium

Maksymalna częstotliwość odświeżania: ≥ 120 Hz

Maksymalna częstotliwość odświeżania: ≥ 200 Hz

≥ 3440 horyzontalna rozdzielczość:
Maksymalna częstotliwość odświeżania: ≥ 120 Hz

FreeSync™ Premium Pro

AMD FreeSync HDR i wszystkie wymogi FreeSync™ Premium

AMD FreeSync HDR i wszystkie wymogi FreeSync™ Premium

Dlatego też, chociaż monitory i telewizory do komputerów stacjonarnych muszą być teraz mocniejsze, AMD zachowało dotychczasowe wymagania w przypadku laptopów, co ma sens, biorąc pod uwagę, że komputery stacjonarne są znacznie wydajniejsze w podobnych przedziałach cenowych.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: AMD zwiększa wymagania dla monitorów z obsługą FreeSync

 0