Amerykanie intensyfikują działania przeciwko Kaspersky Lab. Gwóźdź do trumny firmy?

Amerykanie intensyfikują działania przeciwko Kaspersky Lab. Gwóźdź do trumny firmy?

Amerykańska administracja praktycznie od początku wojny w Ukrainie stara się wbić kolejne gwoździe do trumny giganta oprogramowania antywirusowego, firmy Kaspersky Lab, obawiając się, że Rosja może użyć jej produktów do szpiegowania zachodnich rządów, agencji i firm.

Agencja Reuters donosi, że już w zeszłym roku Stany Zjednoczone uruchomiły śledztwo przeciwko Kaspersky Lab, traktując rosyjską firmę jako zagrożenie bezpieczeństwa. Jego wyniki zostały przedstawione do Departamentu Handlu przez Departament Sprawiedliwości, ale ten pierwszy organ niewiele zrobił w tej sprawie. Jednak po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym tego roku Biały Dom wezwał Departament Handlu do kontynuowania śledztwa, ponieważ obawiał się, że federalni kontrahenci i operatorzy krytycznej infrastruktury USA, korzystający z oprogramowania Kaspersky Lab, mogą być zagrożeni infiltracją.

Agencja Reuters donosi, że już w zeszłym roku Stany Zjednoczone uruchomiły śledztwo przeciwko Kaspersky Lab, traktując rosyjską firmę jako zagrożenie bezpieczeństwa.

Szybko podjął też działania przeciwko firmie i stała się ona pierwszym rosyjskim przedsiębiorstwem wpisanym w marcu na listę podmiotów uznanych przez FCC za niedopuszczalne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Oznaczenie to pojawiło się wkrótce po tym, jak Niemcy ostrzegły swoich obywateli, aby przestali korzystać z oprogramowania Kaspersky Lab, co zdaniem producenta oprogramowania antywirusowego było „odpowiedzią na klimat geopolityczny, a nie kompleksową oceną integralności produktów i usług firmy Kaspersky”.

Kaspersky Lab był jednak pod lupą na długo przed inwazją na Ukrainę. W 2017 r. firma borykała się z roszczeniami dotyczącymi możliwego naruszenia jej kodu źródłowego przez Moskwę, a prezydent Trump zakazał używania jej produktów antywirusowych na komputerach rządowych w tym samym roku, w związku z czym firma złożyła pozew.

Nie wiadomo dokładnie, jakie dodatkowe środki mogą podjąć Stany Zjednoczone przeciwko firmie Kaspersky Lab w wyniku ustaleń z nowego dochodzenia, ale zawsze istnieje możliwość, że jej produkty zostaną całkowicie zakazane w Stanach Zjednoczonych.

Kaspersky Lab od dawna zaprzecza, że ma jakiekolwiek powiązania z rosyjskim rządem lub może być przez niego kontrolowane. Firma twierdzi, że w 2018 roku przeniosła swoją infrastrukturę przetwarzania danych do Szwajcarii i pozostaje neutralna. Warto dodać, że Kaspersky Lab wycofało się z Polski, a Kaspersky Lab Polska odcięło się od rosyjskiej firmy, która trafiła na listę. Jednocześnie Piotr Kupczyk, dyrektor biura komunikacji z mediami Kaspersky Lab Polska zapowiedział, iż rodzima spółka zmieni swoją nazwę. W zeszłym miesiącu firma poinformowała, że Kaspersky powraca ze swoją ofertą do Polski, choć z innym dystrybutorem. Marka wydaje się jednak spalona i raczej trudno będzie jej odzyskać dawną popularność. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amerykanie intensyfikują działania przeciwko Kaspersky Lab. Gwóźdź do trumny firmy?

 0