Amerykanie uznają oprogramowanie Kaspersky Lab za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykanie uznają oprogramowanie Kaspersky Lab za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Gigant cyberbezpieczeństwa AO Kaspersky Lab został pierwszą rosyjską firmą wpisaną na listę podmiotów uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Ogłoszenie to nastąpiło wkrótce po tym, jak niemiecki rząd poinformował użytkowników oprogramowania firmy Kaspersky, że mogą być podatni na cyberataki lub szpiegowanie.

Tym samym Kaspersky Lab dołącza do listy chińskich firm telekomunikacyjnych Huawei Technologies Co i ZTE Corp, a także China Mobile (USA) i China Telecom (Ameryki), które zostały dodane na listę w tym samym czasie, co firma rosyjska. Na początku tego miesiąca niemiecki Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) wydał ostrzeżenie dla użytkowników Kaspersky po inwazji Rosji na Ukrainę, zwracając im uwagę, że firma może „samodzielnie przeprowadzać ofensywne operacje, być zmuszana wbrew swojej woli do atakowania systemów docelowych lub być szpiegowana jako ofiara cyberoperacji bez jej wiedzy lub jako narzędzie do ataków na własnych klientów”.

Kaspersky Lab zostało pierwszą rosyjską firmą wpisaną na listę podmiotów uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Firma Kaspersky Lab z siedzibą w Moskwie zaprzeczała, argumentując, że ​​niemieckie oświadczenie opiera się na motywach politycznych, a nie ocenach technicznych. Chociaż FCC nie wspomniała o rosyjskiej inwazji na Ukrainę ani o niedawnym ostrzeżeniu prezydenta Bidena dla amerykańskich firm, by wzmocniły swoją cyberobronę w ramach przygotowań do nieuniknionych rosyjskich ataków, Kaspersky Lab powiedział, że ta decyzja również została „podjęta z przyczyn politycznych”. Dodał, że posunięcie to było „odpowiedzią na klimat geopolityczny, a nie kompleksową oceną integralności produktów i usług firmy Kaspersky”.

 

Jeśli firma znajduje się na liście, pieniądze z rocznego Funduszu Usług Powszechnych FCC o wartości 8 miliardów dolarów nie mogą zostać wykorzystane na zakup lub utrzymanie jej produktów. ITWire zauważa z kolei, że ​​koordynacja podatności i platforma bug bounty HackerOne przestała współpracować z Kaspersky Lab już 16 marca.

W 2017 roku pojawiły się doniesienia, że kod źródłowy Kaspersky Lab mógł być wykorzystywany przez Moskwę. Prezydent Trump zakazał używania programów antywirusowych firmy na komputerach rządu federalnego w tym samym roku, w związku z czym Kaspersky Lab złożyło pozew. Firma twierdzi, że w 2018 r. przeniosła swoją infrastrukturę przetwarzania danych do Szwajcarii i stale zaprzeczała, że ​​ma jakiekolwiek powiązania z rosyjskim rządem lub mogłaby być przez niego kontrolowana. Jednak fakt, że współzałożyciel Jewgienij Kaspersky pracował wcześniej dla rosyjskiego wojska i kształcił się na uczelni technicznej sponsorowanej przez KGB, rzucał się cieniem na tę sprawę. 

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amerykanie uznają oprogramowanie Kaspersky Lab za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

 0