Amiga 500 Mini oficjalnie. Znamy cenę, datę premiery i startowe gry

Amiga 500 Mini oficjalnie. Znamy cenę, datę premiery i startowe gry

Moda na retro-konsole trwa w najlepsze. W przeszłości otrzymaliśmy już, chociażby odświeżone pierwsze PlayStation, które jednak ze względu na ograniczoną zawartość gier nie odniosło ogromnego sukcesu. Do sprzedaży trafił także C64 Mini stanowiący całkiem interesującą opcję dla fanów nostalgii. Teraz z kolei twórcy ostatniego retro-sprzętu zapowiedzieli Amigę 500 Mini.

Commodore Amiga 500 Mini (A500 Mini) zadebiutuje 31 marca 2022 roku i domyślnie zaoferuje 25 klasycznych gier m.in. Worms, The Chaos Engine, Another World i Simon the Sorcerer. Tym, czym urządzenie przewyższy przykładową propozycję Sony to fakt, że będziemy mogli podpiąć do niego przez port USB pamięć zewnętrzną zawierającą inne tytuły z Amigii. Producent chce tutaj zagwarantować wsparcie dla innych pozycji z Amigi dzięki obsłudze WHDLoad. Do tego zaimplementowana zostanie opcja zapisu oraz wmawiania rozgrywki w dowolnym momencie. W zestawie znajdziemy 8-przyciskowy gamepad inspirowany Amiga CD32 oraz 2-przyciskową myszkę. Dystrybutorem retrokonsoli został Koch Media.

Amiga 500 Mini zawiera domyślne gry, aczkolwiek dzięki obsłudze pamięci zewnętrznej będzie można uruchomić także inne tytuły dedykowane kultowemu urządzeniu.

Sprzęt działa z odświeżaniem 50 lub 60 Hz i oferuje specjalny filtr CRT przypominający granie na starszych telewizorach. Konsola zawiera 3 porty USB, wyjście HDMI oraz złącze USB-C służące do zasilania. Do zapowiedzi urządzenia odniósł się Paul Andrews, Managing Director w Retro Games stwierdzając, że w tej wersji opracowano wszystkie elementy, które pokochają fani gier i będą postrzegać je jako ewolucję minikonsol. Sugerowana cena produktu wynosi 599 złotych i można go już zamówić przedpremierowo w Internecie. Amiga 500 to 16-bitowy komputer stworzony przez firmę Commodore International i wypuszczony do sprzedaży w 1987 roku. Koniec produkcji nastąpił w 1991 roku.

Amiga 500 Mini oficjalnie. Znamy cenę, datę premiery i startowe gry

Komputer wyposażono w 32-bitowy procesor, który miał jednak tylko 16-bitowe ALU, 512 kB wbudowanej pamięci RAM typu CHIP, 256 kB pamięci ROM z systemem rozruchowym Kickstart 1.2 lub 1.3, 4-kanałowy dźwięk stereo 22 KHz 8-bit czy zestaw układów graficznych OCS (Original ChipSet). Amiga 500 dostarczał wówczas przełomowe rozwiązania dzięki czemu zdołał zdobyć popularność i przyczynić się do sukcesu swoich twórców. Warto wspomnieć, że w ostatnim roku produkcji na rynek wprowadzono usprawnione wydanie Amiga 500+ zawierające nowocześniejsze oprogramowanie, inny niż w oryginalne chip ECS oraz zwiększoną pamięć do 1 MB.

Ujawnione obecnie startowe gry na Amigę 500 Mini (łącznie będzie ich 25):

 • Alien Breed 3D
 • Another World
 • ATR: All Terrain Racing
 • Battle Chess
 • Cadaver
 • Kick Off 2
 • Pinball Dreams
 • Simon The Sorcerer
 • Speedball 2: Brutal Deluxe
 • The Chaos Engine,
 • Worms: The Director's Cut
 • Zool: Ninja Of The ‘nth Dimension

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Amiga 500 Mini oficjalnie. Znamy cenę, datę premiery i startowe gry

 0