Ampere oficjalnie. NVIDIA prezentuje największy chip produkowany w 7 nm

Ampere oficjalnie. NVIDIA prezentuje największy chip produkowany w 7 nm

Po licznych przeciekach i mniej lub bardziej oficjalnych doniesieniach, w końcu doczekaliśmy się oficjalnej prezentacji następnej generacji architektury graficznej NVIDII, czyli Ampere. Zieloni postanowili pochwalić się nową technologią na rozpoczętej właśnie konferencji GTC, ale jak można było się spodziewać, nie zdradzili jeszcze nic na temat nowych kart graficznych GeForce, koncentrując się jedynie na profesjonalnych produktach dla serwerowni i rynku HPC. Firma pokazała jednak największe i najpotężniejsze GPU w sowim portfolio, które jest również największym chipem produkowanym w 7 nm. Bazujący na Ampere układ graficzny A100 znajduje się już w produkcji i trwają jego dostawy do klientów. Producent zapewnia, że A100 to największy skok wydajnościowy pomiędzy generacjami GPU w historii. Biorąc pod uwagę specyfikację, wydaje się to bardzo prawdopodobne.

Zieloni postanowili pochwalić się nową technologią na rozpoczętej właśnie konferencji GTC, ale jak można było się spodziewać, nie zdradzili jeszcze nic na temat nowych kart graficznych GeForce.

A100 składa się bowiem z 54 mld tranzystorów i mierzy 826 mm2, a dla porównania jego poprzednik GV100 posiadał 21,1 mld tranzystorów przy rozmiarze 815 mm2. Oznacza to 2,5x więcej tranzystorów przy zaledwie o 1,3% większej powierzchni. Było to możliwie m.in. dzięki przeskoczeniu z 12 nm litografii na 7 nm proces technologiczny FinFET id TSMC. Na pokładzie A100 znajdziemy aż 6912 rdzeni CUDA FP32, 432 rdzenie Tensor i 108 jednostek SM. Co więcej, GPU wyposażono w 40 GB pamięci HBM2e o maksymalnej przepustowości 1,6 TB/s. Moc obliczeniowa w ramach FP32 wynosi aż 19,5 TLFLOPsów (w Tesla V100 było to16.4 TFLOPsów). W przypadku FP64 mówimy o wzroście z 8,2 TFLOPsów do 9,7 TFLOPsów. Co więcej, rdzenie Tensor mają pozwolić ma 20x wyższą wydajność w ramach sztucznej inteligencji. A100 oferuje także wsparcie dla Multi-instance GPU aka MIG, które umożliwia podział układu na do siedmiu samodzielnych instancji. Co więcej, Ampere posiada też zintegrowany interfejs NVLink trzeciej generacji, który podwaja wydajność w połączeniach między wieloma GPU, poprawiając ich skalowanie.   

GPU A100 wykorzystywane będą nie tylko jako samodzielne karty, ale również w trzeciej generacji superkomputerów AI DGX, oferujących5 TFLOPsów wydajności AI. DGX A100 składać będą się z ośmiu układów A100, wyposażonych łącznie w 320 GB pamięci HBM2e (12,4 TB na sekundę w ramach przepustowości). System wyposażono także w interconnector Mellanox HDR 200Gbps. NVIDIA zapowiedziała również DGX SuperPOD, który łączy moc 140 systemów DGX A100 połączonych ze sobą wspomnianymi przełącznikami Mellanox. Razem dawać będzie to 700 petaflopsów mocy obliczeniowej AI, którą można będzie wykorzystywać m.in. do badań medycznych w analizowaniu COVID-19. NVIDIA rozpoczęła swoją nową generację od mocnego uderzenia w segmencie profesjonalnym, ale potwierdziła też, że Ampere trafi na rynek konsumencki, więc nie podzieli losu Volty. Nie ma szans, by A100 trafiło do gamingowych kart, nawet z rodziny Titan, tym bardziej, że Zieloni nie zająknęli się nawet o możliwościach tego GPU w ramach ray tracingu. Na prezentację nowych GeForce’ów przyjdzie nam zapewne poczekać do wakacji.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ampere oficjalnie. NVIDIA prezentuje największy chip produkowany w 7 nm

 0