Analitycy przewidują, że DDR5 będzie mieć większy udział w rynku niż DDR4 do 2023 roku

Analitycy przewidują, że DDR5 będzie mieć większy udział w rynku niż DDR4 do 2023 roku

Pamięci mogą zastąpić DDR4 jako powszechny standard wcześniej, niż może się to wszystkim wydawać, a przynajmniej tak wynika z analiz branżowych, które przewidują, że przejście głównego nurtu rynku na nowy tym pamięci powinno nastąpić do 2023 roku. Według firmy Yolle Developpement, która zajmuje się badaniami rynku, rynki serwerów i przedsiębiorstw wykażą 25% wzrost popularności DDR5 w 2022 roku. Następnie, w 2023 roku, w końcu zobaczymy powszechne przyjęcie DDR5 na rynku głównego nurtu, z telefonami, laptopami i komputerami w pełni wykorzystującymi tę technologię. W rzeczywistości w 2023 r. powinniśmy zobaczyć więcej DDR5 niż DDR4, co oznacza szybkie przejście między dwiema technologiami. Rok później stanie się ona dominującą pamięcią w sektorze komputerów stacjonarnych i laptopach, smartfonach itp., zdobywając ponad 50% udziału w rynku (w zakresie dostaw). Oczekuje się, że w latach 2024-2026 DDR5 zyska taki udział, jakim obecnie cieszy się DDR4, zdobywając około 95% rynku. 

Według firmy Yolle Developpement, pamięci DDR5 zastąpią DDR4 jako podstawowy typ pamięci w domowych komputerach i laptopach już w 2023 roku, a 2-3 lata później postawią poprzednikowi zaledwie 5% udziałów w rynku.

Yolle Developpement uważa, że ​​kolosalne zapotrzebowanie na pamięć nie zwolni, a do 2026 roku rynek będzie wart ponad 200 miliardów dolarów.  DDR5 to znaczące ulepszenie obecnej architektury pamięci DDR4. DDR5 będzie miał dwukrotnie większą przepustowość niż DDR4, a także czterokrotnie większą gęstość. Umożliwi to uzyskanie modułów DIMM o znacznie większej pojemności, a wszystko to przy niższym napięciu roboczym. DDR5 ma również wbudowaną obsługę ECC w celu zwiększenia niezawodności.

Hybrydowe procesory Intel Alder Lake do komputerów stacjonarnych, które mają wejść na rynek w drugiej połowie roku, mają obsługiwać zarówno DDR5, jak i DDR4. Spekuluje się, że płyty główne z niższej półki będą korzystać z obecnego standardu, podczas gdy opcje z kategorii high-end będą wyposażone w obsługę DDR5. Tymczasem oczekuje się, że AMD wprowadzi DDR5 na swoje platformy wraz z premierą Zen 4, która ma pojawić się pod koniec 2022 roku lub na początku 2023 roku. To, czy DDR5 zdobędzie większy udział w rynku niż DDR4 do 2023 roku, może zależeć od globalnego niedoboru chipów. Niektórzy producenci ostrzegają, że ​​kryzys może trwać kolejne dwa lata, a w takim scenariuszu jest mało prawdopodobne, aby DDR5 zdominowało rynek, jeśli konsumenci będą mieli problemy z zakupem komponentów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Analitycy przewidują, że DDR5 będzie mieć większy udział w rynku niż DDR4 do 2023 roku

 0