Analitycy sugerują, że Apple zajmie aż 53% produkcji chipów w TSMC w procesie 5 nm

Analitycy sugerują, że Apple zajmie aż 53% produkcji chipów w TSMC w procesie 5 nm

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) to największy na świecie kontraktowy producent półprzewodników, z którego usług korzystają giganci jak Apple, AMD, Qualcomm, MediaTek i Huawei - firmy, które same nie posiadają fabryk do produkcji swoich własnych układów. Producenci często projektują swoje chipy, ale ich wykonanie zlecają firmom takim jak TSMC czy Samsung, który w rankingu zajmuje miejsce zaraz po TSMC. Firmy te często otrzymują zlecenia zamiennie, bądź się uzupełniają - przykładowo Qualcomm Snapdragon 865 był produkowany w procesie 7 nm przez TSMC, a Snapdragon 888 to 5 mm i fabryki Samsunga.

Analitycy sugerują, że Apple wykorzysta ponad 50% mocy przerobowych TSMC w zakresie produkcji w procesie 5 nm. W segmencie 7 nm największym klientem ma być AMD, wykorzystując 27% procent możliwości fabryk.

Firma analityczna Counterpoint Research opublikowała dane szacunkowe dane na 2021 rok. Przychody w branży produkcji półprzewodników wzrosły w zeszłym roku o 23% do 82 miliardów dolarów. Counterpoint wróży w tym roku wzrost o kolejne 12%, podnosząc przychody do 92 miliardów dolarów. TSMC powinno osiągnąć wzrost o 13% do 16%. Samsung Foundry ma odnotować 20% wzrost przychodów w 2021 roku, oczywiście po uwzględnieniu produkcji dla innych firm, jak Qualcomm i NVIDIA. Motorem wzrostu w branży w tym roku będą większe uzyski  wafli i około 10% wzrost cen. Firma Counterpoint Research spodziewa się, że Apple będzie w tym roku największym klientem TSMC w branży 5 nm, odpowiadając za 53% produkcji dzięki chipom A14 i A15 Bionic oraz M1. Produkcja 5 nm będzie stanowić 5% 12-calowych wafli w tym roku, w porównaniu z mniej niż 1% w zeszłym roku. 

Według Counterpoint, Qualcomm stanowić będzie 24% produkcji chipów 5 nm TSMC, ponieważ Apple ma używać modemu Qualcomm Snapdragon 5G X60 5 nm w iPhonie 13. Przewiduje się, że zarówno TSMC, jak i Samsung będą mieć zarezerwowane 90% mocy produkcyjnych 5 nm na 2021 r.  Chipy 7 nm, które w przeciwieństwie do 5 nm nie występują głównie w smartfonach, będą stanowić 11% wykorzystania 12-calowych wafli.  W tym roku największym klientem TSMC w zakresie 7 nm będzie AMD - rezerwują 27% mocy przerobowych. Następna jest NVIDIA z 21%, dalej MediaTek z 10% i Intel z 7%. Apple zajmie w tym roku 6% 7 nm produkcji TSMC, ponieważ nadal potrzebuje chipsetów 7 nm do niektórych starszych telefonów. Counterpoint przewiduje, że roczne przychody w branży osiągną 100 miliardów dolarów w latach 2022-2023.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Analitycy sugerują, że Apple zajmie aż 53% produkcji chipów w TSMC w procesie 5 nm

 0