Android 11 z oficjalnym debiutem. Nowe funkcje i lista urządzeń z dostępnym nowym OS

Android 11 z oficjalnym debiutem. Nowe funkcje i lista urządzeń z dostępnym nowym OS

Po kilku długich miesiącach w fazie deweloperskiej i beta, Google zdecydowało się w końcu wypuścić Androida 11 na szerokie wody. Co więcej, w tym roku platforma doczekała się szerszej dostępności na starcie, ponieważ najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego została udostępniona na wszystkich smartfonach Google Pixel od modelu Pixel 2 wzwyż, ale również wybranych modelach od popularnych chińskich marek: Xiaomi, OnePlus, Oppo i Realme. Jest tu jednak pewien haczyk, ponieważ o ile urządzenia Google odczekały się już stabilnej wersji systemu, tak w przypadku pozostałych telefonów otrzymaliśmy publiczną wersję beta, a co więcej, w przypadku Realme aktualizacja dostępna była jedynie dla pierwszych 100 osób. Wydaje się jednak, że nie przyjdzie nam już zbyt długo czekać na udostępnienie Androida 11 w finalnej wersji dla popularnych marek smartfonów, choć jak zawsze wiele zależy tu od samych producentów i niektórzy z nich mają w zwyczaju ociągać się z aktualizacjami OS.

Android 11 koncentruje się na trzech głównych aspektach: ludziach, kontroli i prywatności.

Android 11 koncentruje się na trzech głównych aspektach: ludziach, kontroli i prywatności. Zacznijmy od tego pierwszego, który poprawić ma przebieg konwersacji w trakcie realizacji wielozadaniowości. I tak, wszystkie powiadomienia dla konwersacji pojawiać będą się w przeznaczonej do tego przestrzeni na belce powiadomień, skąd będziemy mogli szybko odpowiadać. Bubbles (bańki) to z kolei nowa funkcja, która pozwala na ustawianie szybkich skrótów do konwersacji na ekranie, ułatwiając nam powrót do rozmowy - wygląda to jak facebookowe Chat Heads. Usprawniono również sugestie klawiatury. Kolejny aspekt, który doczekał się dużych zmian, dotyczy kontroli naszego telefonu i ułatwiania nam korzystania z niego. I tak, jeśli zdecydujemy się na dłuższe przytrzymanie przycisku Power na Androidzie 11, ustawienia urządzeń typu smart home i inne aplikacje korzystające z API pojawią się na ekranie, jak również metoda płatności do szybkiego płacenia z wykorzystaniem czytników NFC. Zmian doczekało się też sterowanie multimediami i na belce pojawi się dedykowany obszar, gdzie będziemy mogli np. szybko zmienić źródło dźwięku.

Google zadbało także o poprawę prywatności i możemy przyznawać jednorazowe uprawnienia dostępu aplikacjom. Jeśli będziemy chcieli skorzystać z niej ponownie, będziemy musieli kolejny raz przyznać jej dostęp, a jeśli nie będziemy korzystać z danej aplikacji przez dłuższy czas, system powiadomi o tym użytkowników i zresetuje przyznane jej uprawnienia. Producent wziął się także za śledzenie lokalizacji użytkowników w tle i by było to możliwe, aplikacja musi najpierw uzyskać od nas zgodę na pierwszoplanowe śledzenie. Co więcej, od przyszłego roku deweloperzy będą musieli uzyskać zgodę od Google na śledzenie w tle. Android 11 to również poprawione wsparcie dla 5G, obsługa nowych typów ekranów i wiele innych nowości. Publiczna beta OS udostępniona została na następujących urządzeniach:

  • OnePlus 8, OnePlus 8 Pro
  • Oppo Find X2, X2 Pro, Reno 3, Reno 3 Pro
  • Realme X50 Pro
  • Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Android 11 z oficjalnym debiutem. Nowe funkcje i lista urządzeń z dostępnym nowym OS

 0