Android z imponującym kamieniem milowym. 3 mld aktywnych urządzeń

Android z imponującym kamieniem milowym. 3 mld aktywnych urządzeń

Android istnieje już od ponad dziesięciu lat i przez ten czas ogromnie się rozrósł, odnosząc spektakularny sukces. Mobilny system operacyjny Google już w 2013 roku był najpopularniejszym OS na świecie, a teraz ustanowił nowy rekord - Android jest używany już na ponad 3 miliardach aktywnych urządzeń. Ponieważ Android jest oprogramowaniem typu open source, producenci smartfonów mogą go swobodnie adaptować, a nawet wprowadzać zmiany w systemie, aby pomóc w odróżnieniu ich urządzeń od konkurencji. To okazało się bardzo dobrym podejściem, ponieważ zdecydowana większość wiodących producentów smartfonów na rynku używa zmodyfikowanego Androida z autorską nakładką zamiast własnego niestandardowego systemu operacyjnego.

Android jest używany już na ponad 3 miliardach aktywnych urządzeń.

W 2014 roku Google po raz pierwszy osiągnął miliard aktywnych urządzeń z Androidem, a do 2019 roku liczba ta wzrosła do 2,5 miliarda. Obecnie liczba aktywnych urządzeń z Androidem przekroczyła próg 3 miliardów i o dziwo nie widać, żeby tempo przyrostów wyraźnie spowolniło (w czym ostatnio pomóc mogła pandemia koronawirusa). Google powróciło w tym tygodniu z konferencją deweloperską I/O, po przerwie w 2020 r. związanej oczywiście z COVID-19. Podczas wydarzenia Sameer Samat, wiceprezes Google ds. Zarządzania produktami, pochwalił się tym jakże imponującym kamieniem milowym. Przy aktywnych trzech miliardach urządzeń baza użytkowników Androida mocno przyćmiewa obecnie platformę iOS firmy Apple, która w tym roku uzyskała 1 miliard aktywnych urządzeń.

Biorąc pod uwagę liczby, od 2019 roku aktywowano dodatkowe 500 milionów urządzeń z Androidem, a od 2017 roku 1 miliard. Przypominamy również, że konferencja Google I/O przyniosła także udostępnienie publicznej wersji beta Androida 12 i najnowsza wersja mobilnego systemu wprowadzi naprawdę duże zmiany, zarówno wizualne, jak i w zakresie nowych funkcji (więcej na ten temat przeczytacie w osobnym newsie TUTAJ). Przy okazji warto przypomnieć, że drugi najpopularniejszy system operacyjny, czyli Windows 10, zainstalowany jest już na 1,3 mld urządzeń (przebił granicę 1 mld w marcu zeszłego roku). Android kontroluje 40% tego rynku, a wszystkie wydania Windowsa blisko 32% (statystyki StatSounter Global Stats). 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Android z imponującym kamieniem milowym. 3 mld aktywnych urządzeń

 0