Android zbiera 20 razy więcej danych o użytkownikach niż iPhone z iOS. Google się z tym nie zgadza

Android zbiera 20 razy więcej danych o użytkownikach niż iPhone z iOS. Google się z tym nie zgadza

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że smartfony wiedzą o nas więcej, niż byśmy sobie tego życzyli. Niektórzy godzą się na taki stan rzeczy, sprzedając swoją prywatność za udogodnienia, jak podpowiedzi cyfrowego asystenta, jednak nawet próby zablokowania śledzenia, tak naprawdę niewiele dają. Sytuacja najgorzej przedstawia się na smartfonach z Androidem, które gromadzą nawet 20 razy więcej danych o użytkownikach niż iPhone'y. Zostało to udowodnione przez profesora z Trinity College w Dublinie. Według badań Douga Leitha, który pracuje również jako szef działu systemów komputerowych w Trinity College, zarówno iOS, jak i Android stale gromadzą i wysyłają dane telemetryczne z powrotem do Apple i Google. Raport sugeruje również, że zakres  danych obejmuje wszystko od  zwykłego włożenia karty SIM do smartfona, po interakcje ze sprzętem i aplikacjami. Procedury gromadzenia danych mogą być uruchamiane nawet gdy użytkownik nie jest zalogowany, zdecydował się zrezygnować z gromadzenia danych w ustawieniach prywatności oraz gdy telefon jest bezczynny. Leith odkrył również, że iOS udostępnia informacje związane z IMEI, numerem seryjnym sprzętu, numerem seryjnym karty SIM, numerem telefonu, identyfikatorami urządzeń, w tym UDID, identyfikatorem reklamowym, lokalizacją, telemetrią, plikami cookie, lokalnym adresem IP i pobliskimi adresami MAC Wi-Fi. Android wysyła również podobne dane, dodając adres MAC Wi-Fi urządzenia, ale bez lokalizacji urządzenia, lokalnego adresu IP i pobliskich adresów MAC Wi-Fi. 

Badania przeprowadzone przez profesora z Trinity College w Dublinie dowodzą, że Android zbiera 20 razy więcej danych niż iOS.

Jednak to, co wydaje się bardziej niepokojące, to ilość zebranych informacji. Według badań Leith, Android wysyła około 1 MB danych na starcie, podczas gdy iOS wysyła tylko 42 KB. Smartfon z Androidem wysyła kolejny 1 MB co 12 godzin w stanie bezczynności, podczas gdy iOS to zaledwie 52 KB. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych Google zbiera 1,3 TB danych od swoich użytkowników co 12 godzin, podczas gdy iOS przekazuje 5,8 GB co 12 godzin. Pomiar gromadzenia danych był wykonywany od pierwszego uruchomienia po przywróceniu ustawień fabrycznych, gdy karta SIM została włożona lub wyjęta, gdy telefon był bezczynny, za każdym razem, gdy przeglądano ekran ustawień i użytkownik włączał lub wyłączał lokalizację oraz kiedy użytkownik zalogował się do już zainstalowanego sklepu z aplikacjami na obu telefonach. Jeśli chodzi o urządzenie, do pomiaru gromadzenia danych w systemie Android został użyty Google Pixel 2 z systemem Android 10. Niestety nie ujawniono dokładnego modelu iPhone'a, jednak znamy wersję iOS 13.6.1 oraz wiemy, że smartfon był po jailbreaku w celu monitorowania połączeń sieciowych.

Google podważa jednak metodologię Leith, tłumacząc, że gromadzenie danych jest podstawową funkcjonalnością każdego podłączonego urządzenia. Rzecznik Google zakwestionował metodologię eksperymentu i opowiedział o tym, że nie udaje się przechwytywać wszystkich danych, takich jak ruch UPD / QUIC. "Zidentyfikowaliśmy wady metodologii badacza do pomiaru ilości danych i nie zgadzamy się z twierdzeniami artykułu, że urządzenie z Androidem udostępnia 20 razy więcej danych niż iPhone. Według naszych badań wyniki te różnią się o rząd wielkości, a przed publikacją podzieliliśmy się z badaczem naszymi obawami dotyczącymi metodologii. Badanie to w dużej mierze pokazuje, jak działają smartfony. Nowoczesne samochody regularnie wysyłają do producentów samochodów podstawowe dane o komponentach pojazdów, ich stanie bezpieczeństwa i harmonogramach przeglądów, a telefony komórkowe działają w bardzo podobny sposób. Ten raport zawiera szczegółowe informacje na temat komunikacji, która pomaga zapewnić aktualność oprogramowania iOS lub Android, działanie usług zgodnie z przeznaczeniem oraz bezpieczeństwo i sprawne działanie telefonu". Leith ostrzega również, że praktyki gromadzenia danych są niebezpieczne niezależnie od ilości zebranych informacji.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Android zbiera 20 razy więcej danych o użytkownikach niż iPhone z iOS. Google się z tym nie zgadza

 0