Ankieta Steam: Coraz chętniej wybieramy droższe karty graficzne. CPU AMD tracą popularność

Ankieta Steam: Coraz chętniej wybieramy droższe karty graficzne. CPU AMD tracą popularność

Valve opublikowało wyniki październikowej ankiety Steam. Dane z zeszłego miesiąca, które pochodzą od milionów użytkowników platformy, którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu, sugerują, że gracze po raz kolejny kupują karty graficzne z wyższej półki po okresie, gdzie raczej sięgali po tańsze GPU. 

Sekcja GPU w ankiecie Steam pokazuje, że GeForce RTX 3060 po raz kolejny okazał się najczęściej wybieraną kartą, co widzieliśmy już w poprzednich miesiącach. Grafika odnotowała wzrost o 1,95 punktu procentowego, zdobywając 5,47% łącznego udziału, co czyni ją czwartą najpopularniejszą kartą wśród użytkowników platformy (a przynajmniej tych, którzy biorą udział w ankietach).

GeForce RTX 3060 po raz kolejny okazał się najczęściej wybieraną kartą przez użytkowników Steam.

Ankieta Steam: Coraz chętniej wybierany droższe karty graficzne. CPU AMD tracą popularność

Poza kilkoma starszymi kartami (GTX 1660 i GTX 1060), które odnotowały wzrosty w zeszłym miesiącu, dwunastka najlepszych kart to średniej i wyższej klasy produkty Ampere i Turing, takie jak RTX 3070, 3070 Ti i 2080 Super. To kontrastuje z wrześniowym badaniem, w którym starsze i tańsze karty odnotowały największe wzrosty. Gracze mogą w końcu zakupić nowy sprzęt w rozsądnych cenach, stąd też zapewne ta zmiana. Nie można też zapomnieć o jesiennym wysypie dużych gier, co także napędza sprzedaż nowych grafik. 

Ankieta Steam: Coraz chętniej wybierany droższe karty graficzne. CPU AMD tracą popularność

Najpopularniejszą kartą wśród uczestników ankiety pozostał GTX 1060, który okupuje pierwsze miejsce od czasu zastąpienia GTX 750 Ti w styczniu 2018 r. Widzimy również, że RTX 2060 przesunął się z trzeciego miejsca na drugie miejsce. Dalej na liście znajduje się RTX 3060, który przesunął się z szóstego na czwarte miejsce. Jeśli połączyć jego udział z wersją laptopową, to RTX 3060 byłby najpopularniejszym GPU na Steamie.

Październik nie był zbyt łaskawy dla AMD. Jego udział w procesorach spadł czwarty miesiąc z rzędu w stosunku do Intela, osiągając wynik poniżej 30% po raz pierwszy od sierpnia zeszłego roku. Ponieważ sprzedaż Ryzen 7000 nie zachwyca, szczególnie w zestawieniu z konkurencją, w tym nowymi CPU Intel Raptor Lake, to AMD czekać może trudny okres. 

Ankieta Steam: Coraz chętniej wybierany droższe karty graficzne. CPU AMD tracą popularność

Jeśli chodzi o OS, Windows 10 odnotował wzrost liczby użytkowników, podobnie jak Windows 7, chociaż Microsoft zakończył wsparcie wiele lat temu, który może się pochwalić 1,19 punktu procentowego na plusie - dla odmiany mam zaś Windowsa 11, który zalicza spadek. Pod względem pamięci RAM, 16 GB ugruntowało swoją pozycję jako najpopularniejsza ilość w komputerach graczy, a Oculus Quest 2 jest zdecydowanie najpopularniejszym headsetem VR (41,49%).

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ankieta Steam: Coraz chętniej wybieramy droższe karty graficzne. CPU AMD tracą popularność

 0