Apex Storage X21: do 21 dysków SSD na jednej karcie w formie "kanapki"

Apex Storage X21: do 21 dysków SSD na jednej karcie w formie "kanapki"

Firma Apex Storage wprowadziła niezwykłą kartę rozszerzeń PCIe Gen 4 x16. Nosi nazwę X21 i zawiera 21 slotów na dyski SSD typu M.2 2280, umożliwiając osiągnięcie ogromnej pojemności i szybkości. 

Apex Storage X21 jest interesującym nowym produktem, który oferuje PCIe Gen 4 x16, chociaż mogłoby się wydawać, że szybszy interfejs PCIe Gen 5 byłby bardziej odpowiedni do jej przeznaczenia. Karta ta służy do tworzenia olbrzymiej pamięci za pomocą bardzo szybkich dysków SSD - aż 21 sztuk. Karta składa się z dwóch płyt drukowanych, tworzących swego rodzaju "kanapkę", na której można zainstalować 21 dysków SSD M.2 2280, obsługujących protokoły NVMe 1.4 i nowsze NVMe 2.0. Inne formaty dysków SSD nie są obsługiwane. Korzystając z największych dostępnych wariantów o pojemności 8 TB, karta oferuje do 168 TB pamięci. Jednak gdy pojawią się również dyski SSD 16 TB tego samego formatu, to maksymalna pojemność karty powinna wzrosnąć do 336 TB.

Dzięki X21 konsumenci mogą używać najlepszych dysków SSD do tworzenia konfiguracji o pojemności do 168 TB i doświadczać prędkości do 31 GB/s.

Producent podaje, że karta ta osiąga prędkości transferu do 30,5 GB/s przy odczycie i 28,5 GB/s przy zapisie, a także zapewnia ponad 10 milionów IOPS zarówno dla odczytu, jak i zapisu. Średnie opóźnienie odczytu wynosi około 79 µs, a zapisu około 52 µs. Karta ta wymaga zasilania przez gniazdo PCIe, ale ma również dwa 6-pinowe złącza, co oznaczałoby możliwość dostarczenia do 225 W mocy. Typowy pobór mocy wynosi około 95 W.

Chłodzenie karty jest pasywne, ale wymaga odpowiedniej cyrkulacji powietrza w szafie. Karta obsługuje macierze dyskowe RAID, ale nie podano dokładnie, jakie typy. Gwarancja na tę kartę jest dożywotnia, ale nie wiadomo jeszcze, jaka będzie jej cena na rynku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apex Storage X21: do 21 dysków SSD na jednej karcie w formie "kanapki"

 0