Aplikacja do wysyłania SMS-ów przez iMessage usunięta z Google Play. A miało być tak pięknie...

Aplikacja do wysyłania SMS-ów przez iMessage usunięta z Google Play. A miało być tak pięknie...

Aplikacja Nothing Chats została usunięta ze sklepu Google Play w związku z powszechnymi obawami dotyczącymi prywatności.

W ubiegłym tygodniu firma Nothing, we współpracy z firmą Sunbird, wprowadziła platformę komunikacyjną, Nothing Chats, mającą na celu eliminację barier w komunikacji między urządzeniami z systemem Android i iOS. Aplikacja umożliwia użytkownikom Nothing Phone 2 wysyłanie i odbieranie SMS-ów poprzez iMessage, co pozwala na wyświetlanie wiadomości w niebieskich bdymkach w iMessage. Dodatkowo obsługuje przesyłanie SMS-ów i MMS-ów za pomocą protokołu RCS do innych urządzeń z systemem Android. Jednak po premierze wielu użytkowników wyraziło obawy dotyczące kwestii bezpieczeństwa i prywatności aplikacji. Brytyjski start-up, którym kieruje Carl Pei, zdecydował się tymczasowo wycofać wersję beta swojej nowej aplikacji do przesyłania wiadomości ze sklepu Google Play ze względu na obawy dotyczące prywatności.

Aplikacja do przesyłania wiadomości w ogóle nie powinna w takim stanie trafić do użytkowników.

Firma Nothing poinformowała, że wycofuje wersję beta aplikacji Nothing Chats ze sklepu Google Play, opóźniając jej wprowadzenie ze względu na potrzebę współpracy z Sunbirdem w celu naprawienia kilku, jak to nazwali -"błędów". Nie podano konkretnych szczegółów odnośnie do błędów ani nie przedstawiono rozwiązania problemów związanych z prywatnością.

Wycofanie apki nastąpiło po głośnych krytykach systemu za przesyłanie danych uwierzytelniających Apple ID poprzez protokół HTTP, a nie bezpieczniejszy HTTPS. Użytkownicy muszą zalogować się przy użyciu swojego Apple ID w aplikacji Nothing Chats, by móc korzystać z usług iMessage. To prowadzi do przekierowania logowania przez zdalny komputer Mac znajdujący się w serwerowni. Kishan Bagaria, założyciel Texts.com, w rozmowie z X nazwał aplikację „wyjątkowo niebezpieczną”, twierdząc, że wiadomości wysyłane za pomocą systemu Sunbird nie są w pełni szyfrowane, a backend opiera się na open-source'owym ekosystemie BlueBubbles.

Dylan Roussel (@evowizz) zwrócił uwagę, że Sunbird ma dostęp do każdej wiadomości wysłanej i otrzymanej za pośrednictwem aplikacji na urządzeniu. Wszystkie dokumenty (zdjęcia, filmy, pliki audio, PDF, vCard itp.) wysłane za pośrednictwem aplikacji Nothing Chats i Sunbird stają się publicznie dostępne.

W tym samym czasie wukko(@uwukko) podał informację, że aplikacja Nothing Chats przesyła wszystkie wiadomości i załączniki multimedialne do Sentry. Co więcej, „wszystkie” dane są wysyłane i przechowywane przez Firebase i są całkowicie niezaszyfrowane.

Aplikacja Nothing Chats została opracowana z myślą o zapewnieniu obsługi iMessage w systemie Android. Pozwala na prowadzenie rozmów z użytkownikami iMessage na telefonach z systemem Android oraz obsługuje technologię RCS (Rich Communication Services) między zgodnymi urządzeniami. Aplikacja oferuje szereg funkcji, takich jak kompleksowe szyfrowanie, przesyłanie wiadomości w grupach, podgląd wiadomości na żywo, udostępnianie multimediów w wysokiej jakości, potwierdzenia przeczytania i dostarczenia, a także reakcje podczas odpowiadania. Twórcy planują także dodanie kolejnych funkcji w przyszłości.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aplikacja do wysyłania SMS-ów przez iMessage usunięta z Google Play. A miało być tak pięknie...

 0