Apple dodaje wsparcie dla padów Xbox i PlayStation oraz myszy w iOS i tvOS

Apple dodaje wsparcie dla padów Xbox i PlayStation oraz myszy w iOS i tvOS

Ostatnie wystąpienie Apple podczas Apple Worldwide Developers Conference 2019 było pełne nowych zapowiedzi, jednak kilka z nich umknęło mniej uważnym i zostały przyćmione prezentacją choćby nowych MacBook'ów Pro, monitorów i ceną zawiązanych z nimi akcesoriów, jak choćby sławnej już na cały świat podstawki. Z mniejszych, ale również ważnych zapowiedzi warto wspomnieć o nowej funkcji, bardzo istotnej dla graczy - Apple wreszcie wprowadza oficjalne wsparcie dla padów Xbox i PlayStation, które są bez wątpienia dwoma najbardziej popularnymi kontrolerami gamingowymi na świecie. iPhone, iPad oraz ekrany pracujące pod kontrolą tvOS będą mogły korzystać z dobrodziejstw sprzętu Sony i Microsoftu, jak tylko Apple wyda nową wersję systemu operacyjnego iOS 13, co ma nastąpić jesienią tego roku.

Wraz z jesienną aktualizacją systemów operacyjnych, Apple zamierza wreszcie wprowadzić obsługę padów oraz myszy.

Kontrolery Xbox i PlayStation znalazły właśnie całkiem nowe zastosowanie, tym razem poszerzając możliwości gamingowe sprzętu Apple. Poprzednio wyłącznie urządzenia z certyfikatem MFi (Made for iPhone) działały z iOS i Apple TV, jednak podczas WWDC 2019, firma ujawniła, że wreszcie wprowadza prawdziwe wsparcie dla najpopularniejszych kontrolerów, co nastąpi jesienią wraz z wydaniem najnowszej aktualizacji systemu operacyjnego. Nie tylko obecne gry wydawane za pośrednictwem App Store skorzystają z tego nowego rozwiązania, a pady będą potrzebne wraz z nadejściem nowej usługi gamingowej Apple o nazwie Arcade. Nowa platforma będzie dostarczać nowe i ekskluzywne gry, a kontrolery DualShock 4  lub Xbox S sparowane z urządzeniem Apple jak iPad albo duże ekrany z tvOS będą umożliwiać rozgrywkę bez konsoli i komputera.

Apple Arcade będzie prawdopodobnie działać na zasadzie Google Stadia, oferując dostęp do swoich zasobów w formie płatnej subskrypcji. Wsparcie dla kontrolerów to jednak nie wszystko, bo iOS 13 wprowadzi również obsługę... myszy. Funkcja ta jest już dostępna w wersji testowej systemu i można ją znaleźć jako AssistiveTouch. Gryzonia będzie można podłączy zarówno za pomocą kabla USB, jak i sparować poprzez bluetooth. Przypuszczalnie Apple nie chce, aby kursor stał się głównym elementem ich urządzeń mobilnych, stąd włączenie nowej funkcji w ramach dostępności i okrągły wygląd kursora, co ma naśladować dotyk palcem zamiast wskaźnika zwykle widocznego na pulpitach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple dodaje wsparcie dla padów Xbox i PlayStation oraz myszy w iOS i tvOS

 0