Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą. Kto został liderem?

Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą. Kto został liderem?

Apple uchodzi za jedną z najpotężniejszych firm na świecie, do czego przyczynił się również fakt, że jakiś czas temu amerykański gigant przekroczył historyczną wartość 1 biliona dolarów. Gdy ceny akcji Apple w pewnym momencie osiągnęły wartość 207 dolarów, a następnie podskoczyły do 231 dolarów wydawało się, że tylko niebo jest dla Amerykanów jakimkolwiek limitem. Niestety później pojawiły się nowe iPhone'y XS oraz XR z cenami, których nie spodziewali się nawet najbardziej zaznajomieni z praktykami korporacji eksperci. Wartość najbardziej przystępnego w założeniu modelu iPhone XR zaczyna się od 749 dolarów z kolei najlepsze wydanie iPhone XS Max to koszt średnio 1149 dolarów. Oficjalne polskie ceny pochodzące ze strony Apple również nie wyglądają szczególnie zachęcająco, ponieważ za iPhone'a XS Max w wersji 64 GB należy zapłacić 5479 zł, z kolei wydanie z 512 GB to koszt 7219 zł. Natomiast iPhone XR 64 GB kosztuje 3729 zł (najpewniej w obliczu Black Friday i świątecznych okazji zdołacie nabyć te smartfony nieco taniej, ale różnica nie będzie jakaś ogromna). Zdecydowanie wspomniane stawki przy jednoczesnym braku większych zmian względem poprzedników, które zarzucają Apple fani nie poprawiły notowań firmy.

Microsoft zdołał wyprzedzić Apple jeśli chodzi o tytuł najbardziej wartościowej firmy na świecie.

Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą. Kto został liderem?

Oczywiście ta strategia ma przełożenie na obecną niezadowalającą włodarzy Apple sprzedaż nowych iPhone'ów. Postanowili oni zmniejszyć ilość zamówień produkcyjnych tych urządzeń, o czym szerzej pisaliśmy niedawno w osobnym artykule. Obniżenie produkcji czy nawet przywrócenie do oficjalnej dystrybucji dobrze przyjętego przez rynek ubiegłorocznego iPhone'a X w chwili obecnej nie pozwoliły Apple wrócić na dawną ścieżkę chwały. Mało tego według informacji BGR korporacja z Cupertino 23 listopada przestała dzierżyć miano najbardziej wartościowej firmy na globie (jej akcje spadły do poziomu 172,2 dolarów), po tym jak całkowita wartość bilionowej firmy wyniosła 746 mld dolarów. Kto zatem tego dnia zdołał wyprzedzić słynnego producenta iPhone'ów? Otóż Microsoft z kapitalizacją rynkową o wartości 753 mld dolarów.

Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą. Kto został liderem?

Zapewne wiele osób zdziwi się, że jedna z bardziej nielubianych przez społeczeństwo korporacji przejęła pałeczkę to jednak należy przyznać, że konsekwentne inwestycje w usługi w chmurze, platformę Azure i oparty na zasadach płatnej subskrypcji pakiet biurowy Office 365 są właściwym kierunkiem, który z pewnością w znacznym stopniu pozwolił pokonać Apple. Co ciekawe Microsoft ma szansę przekroczyć wartość biliona dolarów, ale teraz to jest melodia przyszłości o ile w ogóle taki scenariusz się ziści. Uważacie, że krytykowany za masowe wpadki z aktualizacjami do Windows 10 gigant z Redmond zasługuje na miano najcenniejszej firmy na świecie?

Aktualizacja 25.11.2018 godz. 17:30

Khaleej Times poinformował, że na zamknięciu wartość Apple wyniosła 817,5 mld dolarów. Również wartość Microsoftu poszybowała do góry osiągając 791,1 mld dolarów. Tym samym Apple nadal jest liderem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą. Kto został liderem?

 0